Milyen végponti eszközt telepítettek? A 2 Gbps-os csomagok mellé Technicolor FGA2235 típusú és Sagemcom (talán) 5670-et adnak, amiken van 1 darab 2,5 Gbps-os RJ-45 port a gigabitesek mellett.
Technicolor, és igen, van rajta egy 2.5G port. Tehát lehet, hogy érdemes lesz router-t is cserélni. De ennek csak akkor van értelme, ha az internet irányában a sebesség 1G fölé megy. Jelenleg sajnos nem éri el a 300Mbps-t.
Mi építi fel a kapcsolatot? PPPoE esetében ilyen sebesség routolása és NAT-olása jelentős erőforrást igényel, főleg úgy, hogy a PPPoE Linux implementációja (MikroTik, OpenWRT és társai) nem képes több magot kihasználni. Windows-on erre még rájön, hogy jelentős erőforrást használ fel alapból.
Az ONT építi föl a kapcsolatot. Korábban szórakoztam passthrough móddal, de ezt egy ideje már nem használom. Ennek az a fő oka, hogy amikor problémát akarok bejelenteni a szolgáltatónak, akkor nagyjából az első dolog amit kérnek (vagy távolról megcsinálnak) az a router config reset. Ha passthrough módba teszem, akkor a második szintű support már szokta közölni, hogy ez hivatalosan nem támogatott konfiguráció, és így nem tudnak segíteni. Szóval dupla NAT mögött van a belső hálózat, és a saját router az sima DHCP + NAT.
Mivel mérsz? A végponti eszközökön sem triviális az ilyen sebesség, védelmi szoftverek, egyéb huncutságok beleszólhatnak az eredménybe.
Úgy (is) mértem, hogy a MikroTik router-be bedugtam egyetlen linuxos gépet, és azon speedtest-cli programmal, több különböző szerverrel. Beleszólhatna sok dolog, de itt egész biztosan nem erről van szó. Már csak statisztikailag sem lehetséges, hogy szinte minden mérésem 300Mbps alatt volt.
Milyen alkalmazással mérsz? A Speedtest eredményei szerverfüggően nagyon eltérőek lehetnek. Célszerű nem böngészőből mérni, mert rengeteg erőforrást felemészt és nem ilyen sebességhez való. Helyette javaslom letölteni a hivatalos (nem GitHub-os) Speedtest CLI-t és abból indítani a mérést.
Igen, parancssorból indítottam, és kézzel megadtam többféle szervert. Az eredmények nagyon konzisztensek, szinte soha nem megy 250Mbps fölé.
Felügyelek számos hálózatot, igen eltérő uplink és eszközpark mellett és az az általános tapasztalatom, hogy az FTTH szolgáltatásoknál az esetek töredék részében bizonyosodik be, hogy alacsony sebesség jellegű hibát szolgáltatói oldal okoz. Annyira nagy már ez a sebesség, hogy egy nem maximumra tervezett hálózatban is lehet gyenge pont. Ráadásul itt a fel- és letöltés is fullad, ami szintén ritka, pláne, ha túlterheltség áll fent.
Nos, ha szükséges, akkor tudok végezni olyan tesztet is, hogy egy 2.5G kártyát közvetlenül rádugok az ONT-re. Ezt ma nem tudom megtennni, de majd valamikor megcsinálom, és visszajövök az eredménnyel.
Összességében: Érdemes lenne valami szűz Windows-zal, live Linux-xal tesztelni a sebességet közvetlen a szolgáltatói eszközre csatlakozva úgy, hogy nincs más rádugva. HA így sem jó, akkor pedig bejelenteni. Érdemes lenne még éjjel, hajnalban tesztelni, kizárandó a túlterheltség miatti sebességproblémát, de ez sok esetben nehezen kivitelezhető és elenyésző esetben lehet egy olyan szomszéd a hálózaton, aki 24/7 szénné hajtja.
Ebben a formában ezt még nem követtem el, de nem hinném, hogy nagy változást hozna. A 200Mbps és a 2000Mbps között van egy tízszeres szorzó...