( Raynes | 2024. 01. 14., v – 18:31 )

Azt kötve hiszem, hogy cégek home usereknek el fognak adni tömegesen enterprise licenceket. Lehet lesz rá 1-2 kósza példa, de a userek többségének ez nem lesz járható út.

A Linuxra átállást, és a WinXP/7 legacy felhasználását pedig továbbra is tartom. Utóbbiakat fő rendszernek használni agyrém. Nagyon keserűen, összeszorított fogakkal, állandóan hekkelve valamit épp hogy kivitelezhető, a nagyon skilles usereknek, a többségnek (értsd: laikus user) nem alternatíva. Nekik ugyanezt a munkát ajánlott egy olyan rendszerbe beletenni, aminek van jövője. A Linuxot meg utálhatod, de egy szinten túl nem fogod tudni kikerülni, se te, se a többi ősrégi Windowsba kapaszkodó normi.

Igen, egyébként a Linux se tökéletes, ahogy közelíti fokozatosan a részesedése a Windowst, meg lesz egyre több minden (hardver, szoftver, játék) támogatva rajta, úgy bloatosítják a nagy multik (Red Hat / IBM, MS, Google, Oracle, stb.), de hát semmi nem tökéletes. A Linux előnye egyébként nem magában abban van, hogy most azt istenítjük buzzword-ként, hanem az beleilleszkedik egy 54 éve folytonos unixos-unixlike, nyílttá tett szabványos és multiplatformok között könnyen és szabadon portolható ökoszisztémába, ami soha nem hal ki, így aki ezt megszokja, az onnan már kb. soha nem lesz elveszve, nem kell egy új rendszert vagy megoldást sem teljesen mindenestől újratanulnia. Kell 1-2 apróságot, rendszerspecifikus dolgot újratanulni (pl. az adott rendszer init/hang/grafikus rendszerének, csomagkezelőjének, driver-fimware-kezelésének sajátosságai, natív virtualizációs alrendszerének az apróságai, GNU vs. BSD toolok apróbb eltérőségei), de azok az egész rendszerhez mérten elenyésző mértékű változást jelentenek (kb. 1-2%, az is kb. hasonló, nem teljesen más, nem kell az egészet a 0-ról újratanulni, nem lesz ismeretlen, idegen). Pl. ha a Linux-szal a jövőben történne valami, akkor pl. onnan egy Free/OpenBSD-re átállás már nagyon könnyen megugorható róla, sokkal könnyebben, mint egy Windows-ről Linuxra ugrás volt. Illetve Linuxnál azt is figyelembe kell venni, hogy a sok multi, Red Hat, stb. bloatját (systemd, pulseaudio, pipewire, wireplumber, Gtk-Qt, meg 64 bites kényszert, stb.) ma még kikerülheted bőven, ha nem mainstream, normikat védő megoldást használsz, ami szintén igényel némi plusz munkát, meg megszokást, de használható.

Én csak azt bánom, hogy 10 éve álltam át Linuxra, és nem sokkal előbb. Így visszagondolva minden Windows-zal töltött év időpocsékolás volt. Ha ezt akkor tudtam volna, amit most, akkor már sokkal előbb átállok rá, ha kell, veszek hozzá kompatibilis hardvert is. Azokat irigylem legjobban, akik ezt a unixos, unixlike ökoszisztémát már az 1970-1990-as években megtanulták, megszokták (POSIX sztenderd toolok, shell, X, vi/vim, Emacs, C/C++, stb.), teljesen mindegy, hogy munka, tanulás, hobbi miatt, ők nagyon megelőzték a korukat, mert nekik már ilyen 30-50 éve nem nagyon kellett újat tanulni, végig azonos, beton biztos ökoszisztémán voltak, nem ültek fel mindig a legújabb hájpvonatra (Win9x, OS/2, Win NT, stb.), és a tudásuk hosszú évtizedek óta kamatozik, ugyanazt a jól megszokott ökoszisztémát tudják használni minden platformon, az teljesen mindegy, hogy szerver, beágyazott rendszer, desktop, mobil, x86 vagy nem. Ők már akkor meglépték ezt 30-50 éve, amit én csak 6-10 éve, te meg még mindig nem, illetve egyes userek soha nem fognak megugorni. Ilyen taktikával sok divatos hülyeség átugorható, kihagyható, sok fejfájás megúszható.