( Adamyno | 2023. 11. 08., sze – 14:47 )

Valamit benéztem? A ubiquiti, mikrotik mióta kínai?

Mit jelent az, hogy "nem bírja a cpu izomból lekezelni"? Szerintem te is nagyon jól tudod, hogy nem a GHz-ekben lakik egy CPU lelkivilága. Amit írtál, az csak feétltelesen igaz. Mint ahogy az is, amit én írok most. 2 GHz single core? Egy x86 single core Williamette magos P4 2GHz metgeszi? Biztos, hogy kifingana tőle. Esetleg egy bármilyen random i3-XXXXU? Valószínűleg az is. Utasításkészlet. Ez itt a kulcs.

Egy hálózati eszköz nem Asztali PC, nem x86. Természetesen van lehetőség x86 alapú eszközök létrehozására, de nem sok értelme van, mert brutális nagy energiapazarlás. A célhardverek nem véletlenül vannak. Elég csak a videokártyára gondolni. Amit a CPU képtelen megoldani, arra pár órajelciklus alatt képes egy GPU, mert fizikailag az áramkörök úgy vannak felépítve. Igazából ennyi a "hardveres gyorsítós trükk". Igazából hardveresen bármit le lehet kezelni, ami a CPU-n keresztül fut, csak tervezés és erőforrás kérdése. A kérdés az, hogy emiatt megéri-e beletenni még 100 millió tranzisztort egy tokba, amivel X %-ban emelkedik az össz költség, de cserébe csökken a fogyasztás és javul a sebesség. Egyszóval hatékonyabb lesz a chip. Ebbe az irányba megyünk. A miniatűrizálással helyet adunk a következő többszázmillió logikai kapunak és ezt a gyártók ki is használják. Bár már a fizikai határokat erősen feszegetjük.

Kis érdekesség:
Egy Cisco CRS-1 nem mai csirke, mégis egész kellemes az áteresztőképessége, holott csak 1.2 GHz a processzorának az órajele. Azt jelen esetben nem vizsgáltam, hogy PPPoE-vel mit csinál(na, ha egyáltalán ismeri). Viszont általánosságban ilyen lekicsinylőn beszélni a hardveres megoldásokról és felmagasztalni az órajelet, az szerintem káros.
Van itt ezzel kapcsolatban egy régebbi, de annál érdekesebb doksi.

Ennek ellenére mondjuk az újabb FirePowerben Xeon CPU-k vannak. Feltehetően a széleskörű felhasználás érdekében. Konténerizálás, virtualizáció... ez már rég nem csak egy-egy adott port "egyszerű" áteresztőképességéről szól.

Mondjuk egy ASUS RT-AX86U SoC-ja (hogy mondják ezt magyarul? :DD) Broadcom BCM4908, 1,8 GHz, mégis röhögve lekezel egy gigás PPP-t. Ott ezt biztos, hogy hardveres szinten oldották meg.