Igen, egy dolog, hogy valami ténylegesen Unix-e, vagy csak valamennyire kompatibilitási réteggel bíró rendszer, ami minősítést szerzett. Unix minősítést szereztek egyes Linux disztrók is, és mégse tekinti őket senki Unixnak.
Igen, a MacOS, Darwin BSD alapú, de mára már annyira proprietary rendszer, annyira egyedi, mással nem kompatibilis megoldásokkal, meg lekorlátozott rendszerrel, hogy vicc Unixnak tekinteni. Értem, hogy POSIX, meg van rá shell, stb., de hát az maximum ilyen mutatóba van marketingeseknek.
Én ma már a modern BSD-ket sem tekintem Unixnak, mert bár történetileg tényleg azon alapult a kódjuk, de mára annyira újraírt kernelek meg core utils megoldások vannak, annyi millió új kódsorról beszélünk, hogy a régi kódból maximum pár pontosvessző meg pár C header API hívás maradt, az is újraimplementálva. Így elég értelmetlen arról beszélni, hogy van benne 0,000000001% Unix. A mai rendszerek lényegében egy teljesen újraírt, 64 bites, SMP-s rendszerek, annyira modern security követelményekkel (virtualizáció, TPM, hardveres véletlenszámgenerálás, egyéb kriptográfiai és titkosítási megoldások), hardveres CPU sérülékenységek elleni folthalmazzal, init rendszerkkel, hiperkomplex GPU driverekkel, hogy ezekben eltörpül a hagyományos 16 bites unixos meg 32 bites BSD-s tradicionális kód, örökség.