( Raynes | 2023. 04. 08., szo – 17:00 )

Ja, ott van még az AIX. A Unixware-t nem hinném, hogy használja bárki is, az már hosszú évek óta halott, lényegben 2008 óta nem fejlesztik. Az új tulaj, az a Xinous csak épp hogy életben próbálja tartani sok évente egy új kiadással, amibe feltehetően 0 fejlesztést tolnak bele, és csak a verziószámot írogatják át, de kérdés hányan használják. A HP-UX és AIX bele fog állni a földbe, ahogy a Solaris is beleállt. A nagy techóriások is spúr cégek, nem fektetnek olyanba, amiben nem muszáj, még 5 dollárt sem, ha nem muszááj, főleg ha az adott projekt nem nyújt pluszt egy FOSS BSD-hez vagy Linuxhoz képest. Ha ezeket a zárt Unixokat megmenti valami, akkor az esetleg a speciális hardver támogatása lesz (pl. még megmaradt Itanium-szerverek hajtására, ugye a Linux dobta már ezt a támogatási vonalat).

A MacOS egy vicc, annak is durva, kb. annyi köze van mára már a Unixhoz, mint ahogy én vagyok kínai néger. A z/OS meg sose volt Unix, annak ellenére, hogy van vele bizonyos szintű kompatiblitása egyfajta alrendszeren keresztül biztosítva a unixos hívásokat. Ez a fószer említi még a 2.11 BSD-t, amihez 2022-ben jött ki egy patch, de ez is legacy hardverre való (vagy még inkább emulátorba, pl. simh).

Esetleg Minix, de az tényleg csak ilyen modell OS tanuláshoz. QNX elvileg még él, de csak beágyazott rendszerekben, vagy Plan9, de az se Unix, meg használja alig pár ember. Valamint néhány hobbista projekt fut jelenleg, mint Redox OS, de az se Unix, csak unixlike / POSIX kompatibilis.

Nagyon hosszú távon csak a Linux fog maradni úgyis. Esetleg ha a közösség nem fárad bele a fejlesztésbe, akkor a modern BSD-k (és az azon alapuló forkok), meg az a néhány illumos disztró, ami épp aktuálisan ki van adva.

Azt se feledjük, hogy ezeknek a rendszereknek ez a lényege, elve úgy van elrendelve, hogy könnyen helyettesítsék egymást. Mivel a rendszer elemei és rendszerhívások szabványosítva vannak, ezért a szoftverek könnyen hordozhatók az egyes kompatbilits és klónrendszerek között.