( oattila | 2022. 12. 09., p – 05:03 )

"Ezen a módon fogy a CO2 a légkörből, és emiatt éheznek a fák :-)"

Ez biztos nem lehet, mert akkor az elmúlt 400 ezer évben egy monoton csökkenő grafikont kellene látnunk. Ahogy szépen szedik ki a fák a CO2-t, lassan csökkenő a szintet kellene látnunk és lassan csökkenő a hőmérséklettel. A nagyon melegtől indulva eljutunk a jégkorszakig és ott is maradunk.

Nap vagy egyéb külső hatás sem lehet, mert akkor azonos CO2 szint mellett kellene melegebb vagy hidegebb klímának lennie, attól függően, hogy a nap vagy más külső hatás hogyan melegít a szén-dioxid üvegházhatása mellett.

A jégkorszakoknál viszont meredek emelkedést és süllyedést lehet látni az átlaghőmérséklet és CO2 szintekben. Ha pl. nap miatt lenne, akkor a CO2 nem változna csak a hőmérséklet.

Valami olyan magyarázat kellene, ami a CO2 harmadát valahova elrakja a légkörből és vissza is tudja adni (180-280 ppm).

A Milanković-elmélet szerint a pálya és forgástengely változás az ok. Ez viszont szembe megy az üvegház elmélettel, mert akkor működhetne csak, ha pl. a lehűlés csökkenti a CO2 szintet. Mivel az elfogadott üvegházhatás szerint a csökkenő CO2 szint okozza a lehűlést, így ez kizárható, mert a CO2 és hőmérséklet kéz a kézben változik.

Visszacsatolás sem lehet a rendszerben, mert akkor az első megborulás valamelyik szélsőértékhez vezetne és ott is maradna: felforrt bolygó vagy nagy hógolyó lenne a földből.