Hardvert nem fejlesztek win only alapon és abszolút nem fejlesztek win-re. Sőt, amikor a kollégáknak nem sikerült megírni a szoftrvert C# alapon, átalában linux/cygwin/FreeBSD alatt teszteltem ki a hülye. ;) Bár mintha lenne néhány linux alapú, de a motor(kerékpár)diagnosznika elég win only. Ha csak kütyükről van szó - ami másik piaci szegmens - ott már androidos szoftverek is vannak. Tehát a hardver - mint sokan mások is csinálják - speciális HID protokoll. HID terminállal tesztelem fejlesztés közben, aztán bármilyen platformra írhatsz rá szoftvert, ami USB 2.0-át támogat. Szóval ez a piac, pedig az egyik műszer néhány ezer példányban készült és minden földrészen használják.
A disztrófüggő szoftver általában a win only továbbfejlesztése. ;) A gyártó linux kompatibilissé teszi a szoftverét, de oda is írja mi(ke)n megy. Aztán heddzseszthetsz! (Bár, mint tudjuk, minden linux és minden desktop egyforma. ;)) A NetBeans nagy ötlet, veszek is rögtön egy Core i15-ös procit. ;)
[ Persze nem árt, ha tudod...
Egyrészt nem szoktam olyan programokat írni, aminek képe is van. ;)
1993 és 2001 között először linuxon fejlesztettem (1996-ig) - AIX-re (2012-ig). A 2001-től induló windows-korszakom óta áttértem a putty-ra. (Meg nem nevezett IBM-es kolléga szerint a Windows kiváló, mert sok putty ablakot lehet rajta nyitni. :-D) A linuxot tán a 0.69-es (?) verziótól ismerem, mindenesetre akkor egy fél floppy volt a disztró. Akkoriban (szigorúan monokróm alapon) írtam egy kernel drivert a Magic Combo (Monokróm, CGA, Hercules+ kompatibilis és még néhány spec üzemmódot tudó) kártyámhoz. 16 árnyalattal ment a monokróm X is. :-) Illesztettem a 84 gombos AT (US) billentyűzetet is. 2002-től linuxra is írtam rendszert - az utolsó 2008 óta üzemel, éppen most készítek hozzá egy apróbb módosítást.
Ja, és Windowson is vi(m) editort használok. Viszont a mindenféle commandereket nem használom! ]
Az ASIO-nak nézz egy kicsit utána! ;) A lényeget win alatt elmagyarázom: Le van állítva a Windows Audio Service és mégis működik. ;)
ASIO is a proprietary audio interface standard in use on Windows (hülyeség) which bypasses the operating system's mixing kernel, so providing lowest latency direct communication between computer audio software and hardware.
A 0xDEADBEEF-et megnéztem. Nem rossz, bár egy kicsit fapados. Az összegyűjtögetett zenéim jó részét nem képes lejátszani. :( Mint ahogy az öreg linuxos is megmondta a fiatal linuxos foobar2000 alternatíva kérdésére: Ha a 6 legjobb lejátszót összerakod, az még mindig nem tud annyit. :)) A foobar2000-hez van ilyen plugin is, csak kenyérpirító nincs. :( Most olvastam egy aranyköpést:
One thing that I've learned about audio and photography: hardware and software are tightly coupled. Once you get a working system, don't upgrade the operating system or the computer.
Tudomásul kell venni, hogy linuxra kétféle driver létezik!
- Népszerű, ezért van ilyen hardver minden jóskapista gépében.
- Speciális, amihez pl. az IBM betolta a sokadik millió $ támogatást.
A Rocky 8 kernel is kiírta: Ejnye-bejnye, itt egy FireWire, ezt legközelebb majd jól nem fogjuk támogatni. Tehát ez is marad win és mac only - sajnos nem ilyenem van. A DRIVERS fülön megtalálod a Mac OS X, Windows és Windows XP SP2 (!!!) drivereket - ezek tudnak valamit! :) Az egyik apró különbség csak annyi, hogy az USB egy occsó drót, míg a FireWire 64 eszközt támogat. No ezért nincsen linux támogatás pl. az én szerkezetemre sem. Pedig egyszer, valaki 2008-ban bootolta ffado alól, de a linux nem kezeli. Az alternatív módszer szerint bootolj win alól, majd utána indítsd a liunxot! ;) Tudom, én vagyok a hülye: Dobjam ki.
Bizony, 3 hónapot szántam a nagy átállásra. A Win7 kiesett, Rocky 8 (Gnome, KDE, Xfce) működik, de mindegyik más-más hiányosság miatt megbukott. A win only programok futtatása megbukott, pedig volt wine és snap is. Így aztán jött a Win 10 Enterprise N LTSC , amely befagyasztott rendszerként fog működni - már ami a Windows komponenseket illeti. Mármint azok a komponensek, amit nem távolítok el. El lehet érni a stabil környezetet így is, nem több munkával, mintha linuxot kalapálnék. Végülis zenehallgatásra, filmekhez és internetezéshez nem mindegy mi megy? A meglévő hardverekhez meg nem kell nemlétező vagy alkalmatlan szoftvereket vadászni. Pl. Mikrotik winbox. ;) De az USB oszcilloszkóp is necces.
Ha kénytelen lennék váltani, ahhoz van egy kisfogyasztású CPU +XP + iscsi -> DAC = zene.
FileZilla (ez feleslegessé teszi a WinSCP-t is...
Csak nem putty kompatibilis, mint a WinSCP és a SuperPuTTY - az utóbbi elég jó, ha sok terminálon dolgozol egyszerre. Meg karakterkészletet is jobban lehet vele váltani. A putty pontosan annyit tud, mint a cmdline ssh, de nincs benne telnet. Nem vagyok GUI függő - ne gyanúsítgass! :-D Az igazi "hex editor" az xxd + vim (amíg rájöttem melyik csomagban van!), vagy a régi hxed (nem találtam linket), amit kicsit átírtam értelmesebbre AIX-re + EBCDIC kezelésére is. Én is láttam hex editort, ami partíció editorként is funkcionált. Ez is, meg a disassembler is felesleges. A bvi jó, de nincs rá igény.
Nem win környezetben huszonéve az nmon-t használom. Először AIX-en, majd rá lehetett vadászni linuxra is, most meg már csomagból felrakhatod. Van hozzá rrd frontend, gányoltam még html-t is. (debian)
... az bedrótozható tetszőleges IDE-be is, akár vim...
Nem mondod! 19 évig a vi volt az IDE. ;)
De adtál egy ötletet: A TinyWall, ami tipikus windows firewall - és mint ilyen, nem a "malware tanya" megfogása az elsődleges célja. Szemben a nyílt forrású és/vagy jól dokumentált rendszerekkel, itt a rendszer komponenseit és egyes alkalmazásokat is meg kell védeni a kijutástól. Tehát nem csak hálózati, hanem alkalmazásszintű filterekre is szükség van. Az alkotója kicsit egyszerűnek vélt, de inkább bonyolult felderítő módot készített. Ki fogom szedni a korábbi KerioPf konfigot, majd átfordítom xml-re. Persze nem lesz ennyire egyszerű a megváltozott programok miatt, de mégis egy vim meg fogja oldani a feladatok javát.
Mi ebből a tanulság? Működő rendszert cseréltem működőre és ez eredmény, bármilyen szépnek mondott a linux. A kialakítás még folyik, de már most látszik, hogy használató. A Windows baromságait fokozatosan ki lehet irtani és az eddig is használt third party és/vagy open source szoftverek eddig is működtek. A befektetett munka nem nagyobb, a biztonság nem lényegesen rosszabb a korábbinál.