( bucko | 2022. 04. 14., cs – 23:21 )

de azt honnan kellene tudnom, hogy milyen a hővezetés a drótból a falba, hogy a hőmérsékletkülönbséget kapjam meg), és hogy hány fokig érzi jól magát a szigetelés?

Nem kell a hőmérséklettel foglalkozni. Az katalógus adat, PVC esetén 70 fok.

A hővezetés pedig a beszerelés módjától függ. A valahol korábban linkelt táblázatban az 1,5-es Cu a legrosszabb beszerelési módnál 16 A. Ha nem vagy eszkimó, akkor a melegedéssel is kell számolni, ezért csak 11-13 A.

Attől kezdve pedig a csatlakozás a döntő! Lehetne hegeszteni a csatlakozást (az is, meg a sajtolt hidekötés is jobb, mint a forrasztás!), de senki sem fogja hegeszteni. Tehát maradnak a kereskedelemben kapható csatlakozók.

Egy példa a VGA kártya extra tápcsatlakozója. Egy pucuka 8 A, kettő 6 A, három 4 A. (A pontosság igénye nélkül.) Miért? Mert az áram melegíti a szomszéd pucukát is! Persze adott keresztmetszetet szerelve a pucukába. Ha kisebb a keresztmetszet, akkor tovább nő a melegedés - a kisebb csatlakozó felület miatt.

Itt a WAGO 221-2411, mint példa, ami ugye 32 vagy 20 A-es?? Villanyboltos ismerősöm a minap említette,  hogy a kuncsaft hozott egy fotót a szétfolyt csatlakozóról. Tűzhely? Nem, FŐVEZETÉK!! És már csak az a kérdés, hogy a max. 4 mm² fővezeték milyen áramot is tud? :-D

Tehát a legkisebb keresztmetszet akkora, amit a kívánt áramhoz biztonságosan tudsz csatlakoztatni. Az 1,5 mm² alatti keresztmetszetű vezetéket nehezebb beszerezni, bár olcsóbb. Gondolkozzunk: Ez a csatlakozó 24 A-es, de csak 2,5 mm²esetén teljesül minden feltétel.

Annak is örülünk, hogy ezek a csatlalozók 105 °C hőmérsékletet is bírnak. Csak ez nem jó a PVC vezetéknek, ezért odaírják: Környezeti hőmérséklet (működési) +60 °C