( profeta | 2022. 01. 17., h – 15:56 )

Alapvetően egyetértek veled. Siralmas amit a projektek dokumentáció szinten előadnak (többnyire a nagy semmit, DB szinten még a foreign key-ek is le vannak hagyva általában, nehogy már ki lehessen találni, hogy mi mivel van összekötve, drótozva, gányolva. Persze nevezéktan sincs, az ellenség megtévesztése végett. Esetleg valami generált semmitmondó javadoc.)
Csakhogy annak idején, kb. húsz évvel ezelőtt mikor megpróbáltam megtanulni és használni az UML-t, az jött le, hogy a gyakorlatban kész katasztrófa. Rengeteg féle ábra, még több jelölés, és az egész mögött akkor semmiféle meta modell nem volt (RR-ben). Nem akartam elhinni, hogy ez az egész ekkora foshalmaz. Szóval nem véletlenül kopott ki. Azóta lehet hogy fejlődött, de pont az említett 800 oldalas specifikáció miatt nem hiszem, hogy több értelme lenne. Persze jobb híján, főleg szemléltetésre, lehet értelmes subset-eket használni belőle.
Plusz van még egy gond a DB-OO mismatch. De ebbe nem akarok belemenni. Én inkább adatbázist tervezek mint class diagramot rajzolok. Pláne hogy a bevett gyakorlat szerint a class-ok POJO-k, és minden logika a service-ekben van. Azaz visszasüllyedtünk a procedurális programozás szintjére. Az nem OO, hogy a service egy objektum. Ez sem véletlen, de hagyjuk.
Az emberekről meg annyit, hogy előfordult hogy elte-s friss diplomás(2019) programozó matematikus nem értette a class diagram-ot. Odaadtam neki az UML distilled könyvet, hogy olvassa el. Másnap látom, vissza van téve a polcra (nem azért mert elolvasta).
A korrekt modellezés viszont egy nehéz téma. Egyszer a főnököm kitalálta, hogy majd a tanácsadók fogják modellezni az adatbázist, tartsak már nekik valami bevezetőt. Lehet hogy nem én vagyok a legjobb tanár, de nagy nehezen a fejükbe vertem mi az a kulcs meg az idegen kulcs, aztán legközelebbre elfelejtették. Közelébe nem jutottak, hogy a tervezett 6 táblás móricka projekttel elboldoguljanak. Pedig IQ volt bőven.
Száz szónak is egy a vége tényleg kellene valami kollaboratív modellező program, de az UML mint "elméleti" alap, szerintem összességében alkalmatlan (bár úgy látszik valakinek mégis sikerült valami használhatót kihozni belőle), és jobbat sem ismerek. Talán ez jutott messzebb: https://en.wikipedia.org/wiki/Object-role_modeling, de kutya nem ismeri, pláne nem használja.
Megmondták nekem annak idején: figyelj, ne rajzolgassá' má' össze vissza, írjuk a kódot! A táblákat meg majd felvesszük ahogy jön!