De, át lehet látni, azzal az apt list --installed paranccsal, amit írtam. Bár az is igaz, hogy ez csak a rendszeren fent lévő csomagokat listázza, azt nem írja, hogy ki tette fel őket, hogy kerültek a rendszerre. Arch Linuxon a csomagkezelő (pacman), azt is külön kategóriaként tudja listázni, hogy mi az, amit kézzel raktál fel, és mi az, ami csak más csomagok függősége okán jött le automatikusan, sőt azt is, amit nem a hivatalos tárolókból, hanem a user repository-ból telepítettél. Szépen kategóriákra lehet így bontani, egyelőre ezt az Ubuntu apt-ja nem tudja, pedig jó lenne.
Ennek ellenére az apt list --installed is segítség, mert össze tudsz vetni két rendszert, akár diff-fel is, és látod, hogy egyikhez képest a másikon mely csomagok hiányoznak. Az lsmod is hasonló, de az nem csomagokat, hanem futó kernelmodulokat listáz, az hiányzó driverek megtalálására jó.
Ha még nincs benne gyakorlatod, akkor elismerem, hogy nehéz áttekinteni, mert látsz egy nagy kazal csomagnevet, de nem biztosan fogod róluk látni, hogy melyik mit csinál, mihez kellett, bár ez csomagonként kideríthető az apt show csomagnév paranccsal. Főleg Ubuntun nehéz átlátni, ahol úgy indulsz, hogy alap telepítésben kb. 2 ezer csomag fent van (plusz még amit később te telepítettél), elég terjedelmes lista, elsőre én is lementem tőle hídba. Ezért szoktam mondani, hogy a Linuxot szokni kell, ahogy gyűlik vele a tapasztalat, úgy látja át az ember egyre jobban. Nem is nagyon lehet siettetni, majd jön magától fokozatosan.
Ubuntun ráadásul megint bonyolító tényező, hogy pár csomagot nem natívan tettek fel, bináris tárolókból, .deb csomagként, hanem konténerizált Snap csomagként van fent, de ez csak a „sima” (gnome-os főkiadású) Ubuntu van, a származékain (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, meg egy egyebek, Mint, Zorin, stb.) már ez nem igaz. A Snap csomagokat a snap list paranccsal tudod listázni.