( gargamel | 2021. 11. 16., k – 21:45 )

Szerkesztve: 2021. 11. 16., k – 21:46

Én azt látom a legnagyobb problémának, hogy nincs egy linux platform, hanem ezerféle van. Fejlesztői szempontból egy rémálom linuxra desktop alkalmazást írni. Nincs egy közös API. Van egy rakat gtk és egy másik rakat qt verzió. Disztrónként alkalmazásonként más és más a favorit. A linux disztrók közül egyedül az elementary próbál egy egységes platformot nyújtani. Lehet próbálkozni qt5 speckó alkalmazásokat futtatni gtk3-as shellen vagy éppen fordítva. Nem lesz ugyanaz az elmény. Kikötheti egy fejlesztő, hogy az én programom csak ilyen és olyan disztrón, shellen megy, a többit lexarom? Az android, osx, ios, win32 platformokkal sokkal könnyebb dolga van fejlesztőknek, ott ilyenekkel nem kell foglalkozni.

Oké, kiválasztasz egy szimpatikus, jól támogatott disztrót, pl az ubuntut. Gnome-ról váltottak Unityre, gtk2-es appokkal, az volt a terv, hogy majd qt5-ös appok lesznek, nem lettek, lettek gtk3-asok. Végül kidobták a Unityt, váltottak, Gnome Shellre. Na? Lenne kedved egy ilyen rendszerre fejleszteni? 

Aki annak idején a pl. a gtk2-t választotta keretrendszernek, az majd nagy bajba fog kerülni, ha egyszer elkezdenek kikopni a repókból a gtk2-es csomagok. Én pl nem szívesen írnék át egy programot gtk2-ről, 3-ra vagy 4-re, csak, hogy az újabb rendszereken is menjen. Windows 11-en pl simán futnak a 20 éves win32-es programok.