( Raynes | 2021. 08. 30., h – 18:39 )

Azért még nem egészen jó a konzol. Egyes alkalmazásokban nem minden billentyű működik. A fontváltás is felemás, mert már ugyan sikerült, wsfontload-dal be kell tölteni a fontot, de ez semmit nem csinál, csak előtölti a konzolkezelőnek, utána a wsconsctl display.font=/út/vonal paranccsal kell hivatkozni a wsfontload által betöltött fontra. Továbbra se jó, mert szétesnek a betűk, akár .pcf, akár pvf.gz fontot adok meg neki, de mégis félsikernek érzem, mert már van hatása a piszkálgatásnak.

A GNU ls, find-ot hagyom, mert vannak rá jobb klónok, exa, fd, stb., inkább csak kritikaként mondom, hogy a BSD-seknek nem kéne leragadni túlzottan ennél a POSIX kompatibilitásnál, ugyanis így nem lesz soha fejlődés. Egy-egy új kapcsolót, hasznos feature-t nem tart sokból implementálni, a hardverigényt se fogja mérhetően megdobni, ne feledjük, hogy itt pár KB-os CLI toolokról van szó, nem 100+ megás Electron appokról, amik bekajálnak 1+ giga memóriát.

Igen, ezeket a köröket lefuthatjuk, hogy GNU ls, find, Bash, egyelőre nem teszem fel. Nem csak azért se, hanem hogy rákényszerítsem magam, hogy a BSD toolsetet ismerjem, tanuljam meg használni, legyek tisztában a különbségekkel. Végül is nem kizárt, hogy később kényelmi okból felrakom a a GNU ökoszisztémát a rendszerre, de egyelőre vergődök a beépített BSD toolokkal. Ne feledjük, hogy a BSD-knek pont az az egyik lényege, hogy komplett megoldások, nem csak egy kernel, aztán hozzá valahonnan máshonnan guberált toolok, hanem az egészet az adott BSD fejlesztőcsapata fejleszti, tartja karban, hogy egységes ökoszisztéma, konzisztens OS legyen. Ha ebbe bele van barmolva mindenféle hipszter soyrustware-rel, meg GNU toolchainnel, Bash-sal, zsh-csel, stb., akkor az már tényleg majdnem olyan, mintha egy Linux disztró futna BSD kernellel (lásd Debian esete). Mert én magam is írtam, hogy a GNU nem csak Linuxon van használva, de az emberek 99,999%-a innen ismeri, ez a bélyeg már rajta van, akkor is, ha a Linux előtt is létezett, meg Mac-en, akármin is volt használva, meg BSD-kre is telepíthető. Ez épp olyan, mint a Putty, Visual Studio/Code, azokat is windowsos szoftvernek tartják, pedig elérhető több platformra is, ennek megint az az oka,, hogy 99,999%-ban windowsosok használják. Nem tudom, hogy mit olyan nehéz ezen érteni. Az senkinek nem újdonság, hogy konkrétan a Linuxhoz semminek nincs köze a systemd-n, pulseaudio-n, stb.-n kívül, mert csak egy kernel magában, ami tőle független projektekre épített mindig is, főleg olyanokra, amik már előtte is léteztek.