( Hevi | 2021. 03. 10., sze – 19:15 )

Ott valaki nagyon lemaradt 5-10 évvel ezelőtt. Manapság már nem divat java -jar-ozni, Fat/Uber/Executable jar a menő. Vállalkozó kedvűebbek esetleg GraalVM Native Image-t is használhatnak. Security szempontból az OWASP dependency checkerje megoldja, hogy a dependency-k up-to-date-k legyenek.

De még ha a régi iskolával is megyünk: kismillió dependencyvel az üzemeltetésnek nem is kellene/szabadna foglalkoznia: a build pipeline lerántja a dependencyket, majd felépíti a Docker image-t. Ebben az esetben az üzemeltetésnek csak annyit kell tudnia, hogy a build/*(?) könyvtárat át kell másolni a konténerbe - a class-pathra - automatizáltan, build time alatt. Gondolom ez nem egy megugrohatatlan feladat egy üzemeltetőnek, de láttam én már karón varjút. Valószínüleg nem is a képesség hiánya, hanem a lustaság/nemtörődömség miatt nem akarják ezt megcsinálni, megérteni. Hiszen Ők üzemeltetők, hagyják már őket a fejlesztői feladatokkal, hát milyen dolog már az, hogy interdiszciplinárisan kéne dolgozni. Megáll az ész, komolyan!

Szerencsére ezt a management is észrevette, így rátukmálta a build pipeline, release pipeline, a konténerizáció, a skálázódás, a monitoring, stb. feladatköreit a fejlesztőkre, akik képesek és nem lusták a rájuk bízott dolgot elvégezni. Sysadmin szemszögből ez jó is és rossz is.

, mert végre nem idegesítik őket a fejlesztők a szar appjaikkal, amik végeredményben mégiscsak a béreket termelik meg, ehelyett simán legózhatnak a szerverekkel naphosszat, hiszen ők arra szerződtek, ők azt szeretik, fene akar a fejlesztőkkel is kommunikálni, hát ahhoz people-skills is kéne, ami meg nincs.

Viszont rossz, mert ez egy egyirányú utca. Egy alkalmazás-fejlesztő szükségből könnyedén meg tudja tanulni az üzemeltetés rá eső részét, és ha kelletlenül is, de megcsinálja, mert ezt kívánja a haza cég érdeke. Egy sysadminnak már sokkal nehezebb dolga lenne, ha ő akarna váltani és kicsit T-shaped-dé válni, ld. fentebb, hogy egy alkalmazás fejlesztő élete nem csak játék és mese, nagyon komoly és egyre kiterjedtebb tudással kell rendelkeznie, ha meg akar maradni a piacon / szeretne előrelépni a ranglétrán.

Ahogy _zb_ írta fentebb, egy devOps szemléletű fejlesztő már most komolyan keresett a piacon, és ugyan nincs pontos, naprakész adatom, de valószínüleg jobban is keres, mint egy átlag sysadmin (vagy mondjuk egy átlag fejlesztő, megemlítve a korrektség kedvéért). És ez az olló csak nyílni fog köszönhetően annak, hogy a cégek jó része szereli lefele a saját Data Centerjeiket, mert cloud-native alapon költöznek az AWS/GCP/Azure managelt platformok valamelyikére. Egy fejlesztő könnyedén felskilleli magát a legújabb hipiszupi cloud technológiából, míg egy sysadmin sokkal nagyobb bajban van, mert az alkalmazás-fejlesztést, az összes többi rálőcsölt extra felelősséggel együtt nem lehet egy 3 hónapos online trainingen elsajátítani.

Ehhez még vegyük azt is hozzá, hogy ha egy fejlesztő nem csak backend/devops szemlélettel, hanem esetleg full-stack tudással rendelkezik, akkor a lehetőségek tárházával néz szembe a munkaerő piacon.

Egy szívfájdalmam van, hogy historikus okok miatt a full-stack az általában web-frontend-et takar (a régi szép idők, mikor a weboldalt még a szerver renderelte és nem a kliens), ami engem nem mozgat. Sokkal jobban érezném magam egy iOS/macOS frontend + devopsy backend role-lal, ahol az app egész lifecycle-je ténylegesen egy kézben/csapatban összpontosul.

És ebben a jövőképben sajnos nem sok igényt látok régivágású sysadmin skillekre...