( blr | 2021. 03. 07., v – 11:27 )

vagy neadjisten készülne egy "prepress pdf printer"

Ami kimarad egy PDF-ből, azt nagyon nehéz egyszerű végfelhasználóként utólag beletenni. És igen, a vágójelezést, a kifutó odahazudását, akár a CMYK-konverziót (ami egyébként jobb prepress rendszerekkel operáló nyomdák esetén néha többet árt, mint használ) is meg lehet csinálni GS-sel, de végfelhasználóként command line-ból alapvetően inkább elcseszni lehet. (7-8 éve mi is építettünk rá egy nyomdai backend-rendszert, de abból nem csak a végfelhasználó, még a nyomdai operátor sem látott semmit.)

A másik probléma, amikor olyan infó marad ki a PDF-ből, amit csak komoly utánajárással, az eredeti nyersanyag ismeretében lehet pótolni, ilyenek pl. a forrás-színprofilok. Pl. egy ilyen dolog javítása mindenképpen azt igényli, hogy legyen egy UI, amin ki tudom jelölni a problémás elemeket. Erre már a GS teljesen alkalmatlan. (Valójában nem, lehet object id alapján módosításokat csinálni GS-sel, de akkor már a PDF-forráskód-elemzésénél tartunk!)

Ez utóbbi problémakör egyébként pont rávilágít arra, hogy hiába csinálna valaki egy „prepress PDF printert”, ha a szerkesztőszoftvered nem képes a megfelelő információk kezelésére és átadására, akkor megette a fene az egészet. Ezért nem is csinálnak, és hál'Istennek, szépen lassan a Distiller is kikopik még a „Pistikék” eszköztárából is.