( uid_21365 | 2020. 12. 10., cs – 15:27 )

Eszerint a qmake és cmake mégis egy plusz réteg a make fölé. Ha egyszer kell utánuk a make.

A meson-ról és ninja-ról nem írtam semmit, azokkal még nem találkoztam, de így első hallásra amikor most olvastam a postodban hogy van ilyesmi, ez volt az első gondolatom:

„Oh my God, szóval még annál is több ilyen szarság van mint amiről tudtam”!

Röviden: ez az ügy a fülemnek olyan mint a poulseaudio vagy a systemd esete. Mindegyikre jellemző hogy volt már egy egész jól működő megoldás (például az ALSA ugye), erre néhány eszement nekiáll és elterjeszt valami teljesen más akármit, csak azért hogy annyi közös pont se legyen a Linux disztrókban mint ami eddig volt. De nekem amúgy a Grub2 is ilyen, a Grub1 tökéletes volt. Nem kellett volna bántani. Azt még értettem is remekül. A Grub2-t nem tanultam meg részleteiben, egyszerűen mert minek? Mert félek attól, mire megtanulom lesz Grub3 vagy valami más akármi.

Na és épp ez a helyzet a cmake meg qmake meg más anyámkínja esetén is. Ott a make, az önmagában is elég. De kitalálták hogy configure ami igenis egy plusz réteg a szememben a make fölött. De oké, már elég sok ideje létezik, hozzászoktunk. Erre most megy az hogy egy csomó akármit kitalálnak hogy ezt is lecseréljék, ahogy azt a fent említett példákban is írtam. Tök ugyanaz a tendencia. Sőt rosszabb, mert van ami csak a configureüt cseréli le, de van ami a make-t is, ha igaz amit írtál hogy van ez a meson meg nija izé is. Szóval még nagyobb a zűrzavar.

ÉS VALAKI EZT NEVEZI HALADÁSNAK?!

Borzalmas, na.

laikusként sokkal értelmezhetőbb pl, egy CMakeLists.txt, vagy meson.build, mint egy configure script,

Legyek őszinte - nem bántásként írom - de aki ennyire laikus az ne fordítson forrásból olyasmit ami annyira bonyolult hogy túl nehéz lenne kezelni egy sima Makefile-val. Ezt annak ellenére mondom hogy egy configure script megértése akárcsak úgy-ahogy is nekem is súlyos nehézségeket okoz egy bizonyos bonyolultsági szint felett. Mégis, erre nem az a megoldás hogy kidobjuk a fenébe a már hosszú ideje bizonyított eszközeinket valami más eszköz érdekében, hanem hogy fejlesztjük a mi saját tudásunkat.

Mert ez ami itt megy ugyanaz a szemlélet amiért sokan már meg se akarják tanulni a C nyelvet mert „elavult”, „túl nehéz” stb, aztán inkább mindent „magas szintű” nyelveken írnak, mert ugye az könnyű. Na ja, csak ami kód utána keletkezik, minden csak nem hatékony...

Mindig meg lehet ideologizálni a lustaságot és tanulni nem akarást.

Amikor hosszú időre beszüntették a GoboLinux fejlesztését, egy darabig én is próbálkoztam más, „könnyebb” disztrókkal mint Ubuntu, PuppyLinux, stb, volt még Arch meg Gentoo meg Sabayon is (oké, elismerem, a Gentoo nem könnyebb mint a GoboLinux, de kipróbáltam...), és maradhattam volna ezek bármelyike mellett is, ha nem akarok tanulni. De VÁLLALTAM, így lett LFS végül, a saját igényeim szerint Gobo-szerűre szabva. Mert vállaltam a tanulást. Nehéz volt? IGEN. Az. De megérte.

Ebből csak azt akarom kihozni, az hogy engednek a fejlesztők a „könnyebb út” csábításának, nem jó. Minden ilyesmi megbosszulja magát előbb vagy utóbb. Performanciában is, meg abban is hogy az ő saját fejlesztői tudásuk se nő, s nyilván még sok más módon is.