( _Franko_ | 2020. 10. 15., cs – 22:11 )

Tapasztalat alapján írtam - a berentei erőműhöz tarvágásből vittek tűzifát, kifejezetten azért, mer annak a költsége jóval kisebb (jármű, ember, megtett km, illetve taposási kár). Erdészeti forrásokból jön a 7-8 erdei köbméter per hektár - a 10-et nem tudom, honnan vetted.

Éééés... beleáll a faszságába, hát nem hiszem el. Tarvágásból 7-8 erdei köbméter fa?! Láttál te már fát életedben? Szerinted egy darab 30-35 éves fa úgy nagyjából mennyi erdei köbméter faanyag? Ebből mennyi van egy hektáron egy erdőben? A 10-et honnan vettem? Van erdő a családban, onnan vettem, de hát te mindent jobban tudsz az erdészeti forrásokból, amit értelmezni se tudsz...

nem, jellemzően nem helyben terem, csak ugye itt 100MW-ról beszélünk, ami szállítmányozási szempontból 1700köbméter/nap erőműbe történő beszállításáról szól (30-50km-ről), egy atomerőműnél meg néhány köbméter idevonatoztatása 15 havonta - jellemzően villamos vontatással, aminek egy döntő hányadát atomenergia adja

Szerinted szénből mennyi kell egy 100 MW teljesítményű erőműhöz? Olajból mennyi kell? Gázból mennyi kell? Atomerőműnél mennyi uránércet kell megmozgatni ahhoz a néhány köbméter urán-dioxidhoz a pasztillákban? Ott terem valahol messze egy urán üzemanyag-pasztilla fán és csak le kell szüretelni? Vagy hogy gondolod ezt?

legyen egyszerűség kedvéért 100köbméter (a legnagyobb értelmeset vesszük), azzal is 17 fuvar/nap, ami alsó hangon 6-800km futásteljesítményt jelent. Ebben van terep, meg félig rakott, félig üres futással számolva ez nagyon optimista becsléssel 150-200liter üzemanyag naponta. És még mindig csak 100MW-os, extra magas hatásfokon üzemelő, fatüzelésű erőműről beszélünk, 20-40km-es körzetben lévő erdőkkel.

Legyen. És? Jössz ismét az álmaiddal és a disztópiáiddal. Komolyan az a 150-200 liter üzemanyag naponta a sok egy 100 megawattos erőműnél?

Ismét: a németországi biomassza alapú termelés terület arányosan olyan, mintha itt lenne 2150 MW biomassza erőmű és ez termelne évente 11300 GWh villamos energiát és hozzá még hulladékhőt, annyi előnye van, hogy mivel jelentősen decentralizálható, pár MW méretben is gazdaságos, ezért nem kell egy folyóban elfűteni a hulladékhőt és/vagy messze vezetni a távhőt és/vagy messziről hordani a tüzelőanyagot és/vagy messzire vinni a zagykazettákat és a hamut. Ez a realitás, több mint 30 éve működő fenntartható rendszerek, nem a berentei, amiből kényszerből próbáltak valamit faragni és be is zárták az egészet a picsába.