( zeller | 2020. 10. 15., cs – 14:09 )

"És? Attól egyrészt még kell az a tartalék (papíron most is megvan)," - csak az nem mindegy, hogy 2.4GW-nyi termeléshez mennyi ideig kell jellemzően széndioxidot pöfögő erőművet járatni.

"Atomerőműhöz hozzászámolod? Pedig kéne ugyanúgy, mert ahhoz is kell, lévén nem képes az igényeket lekövetni..." - Az atomerőmű a stabilan meglébő igényeket elégíti ki, semmit nem kell komplementer erőművel/importből fedezni, ugyanis a minimális felhasználás több, mint amenniyt atomenergiából termelünk.

Németek... 2009-ben 907millió tonna széndioxidot bocsátottak ki a villamosenergia-termelés kapcsán, 2017-ben 906-ot. Miközben a megújuló mixbe beépített kapacitás közel ötszörösére nőtt.

A 2010-ben atomenergiából megtermelt 134TWh energiából lett 2017 végére 72TWh, ami - ha mindezt szenes/lignites erőművek termelésből történő kivonásával tették volna meg, akkor ez önmagában évi 62milló tonnával kevesebb kibocsátott széndioxidot jelentett volna. (vesd össze a tényleges  csökkenésssel, ami évi 1 millió tonna).

Zöld? Szuperzöld, "csak" klímavédelmi szempontból khm. problémás...

"alátámasztás nélküli faszságokkal" - mármint az, hogy a termálvízben oldott anyagok a hőcserélőben jól kirakódnak? Javaslok egy kísérletet. Forralj vizet, és amenniy sót csak tudsz, oldj fel benne. (Lehetőleg fém edényben, mert annak nem árt a hirtelen hőmérsékletváltozás), majd amikor nem tudsz több sót feloldalni, akkor fogd meg az edényt, és hűtsd le, lehetőleg gyorsan elvobnva a hőt - és nézd meg, mi történik. (Igen, attól hogy ez az otthoni kísérlet telített oldatról szól, bizony a termálvíz is kirakja az oldott anyagokat ott, ahol az odlatban tartáshoz szükséges hőenergiát elvonjuk belőle.)
A víz visszasajtolása meg kötelezettség - a termálvizet, a maradék ásványi anyagokkal sem(!) engedheted természetes felszíni vízfolyásba - egyrészt mert még így is elég magas az oldott anyag tartalma, másrészt mert a felhasználás után jóval melegebb, mint a természetse vizek. Plusz a felszín alatti vizek egyensúlyát sem jó jelentősen megbolygatni (Egy erőműhöz nagyságrendileg több termálvíz kéne, mint amennyi egy átlag fürdőt ellát), úgyhogy ez is a visszasajtolás irányába hat.
lehet persze olyat csinálni, hogy két (2+n) kutat fúrnak, és a kutak egyik részén víz le, a másikon meg a lent felmelegedett gőz felfelé áramlik, és így "vesznek ki" energiát a méyebb rétegekből - kérdés az, hogy egyrészt a besajtolt víz mekkora része érkezik "vissza", illetve hogy a hővételezésre kijelölt rétegekből mit ée mennyit old ki, és annak milyen esetleges következményei lesznek/lehetnek.