( uid_16401 | 2020. 10. 11., v – 00:04 )

1) Paks a hazai fogyasztás 30%-át fedezi. Ez egy alaperőmű.

2) Minden erőműnek van egy jellemző gradiense, ami a fel és leszabályozási képességet fedi.

3) Nem gazdaságos egy erőművet csak úgy kedvünk szerint leszabályozni. Azon kívül a legtöbb erőmű hőenergiát is értékesít.

4) Az inverteres rendszerek meddő teljesítmény termeléssel és felharmonikusokkal rontják a hálózat minőségét.

5) A rendszer menetrend alapján működik. Ezért a világban működő áramtőzsdéken előfordul, hogy ingyen adnak energiát az erőművek (vagy fizetnek az átvételért) hogy majd csúcsidőszakban méregdrága szabályozási energiaként eladva a termelésüket, behozzák a veszteséget. Vannak alap-, menetrend tartó- és csúcserőművek. A csúcserőmű ami könnyen szabályozható, cserébe méregdrágán termel.

A VER irányítási rendszerének szerepköreiben ülő KDSZ-ek, ÜI-k és az erőművek is fogyasztási és termelési menetrendet adnak le a TSO-nak minden nap. Ha eltérnek a menetrendtől, akkor büntetést fizetnek akár pozitív akár negatív irányba teszik ezt.

A HMKE méretű erőművek 0,4kV-on KIF, míg a napelemparkok 20kV KÖF hálózatra csatlakoznak. a TSO ingerküszöbét még 5MW alatti érték nem üti meg. Az energiát helyben kell elfogyasztani, mert a Debrecenben termelt energia nem fog megjelenni Zalaegerszegen ebben a rendszerben. Nem is lenne értelme elszállítani, mert a OVT (hálózat) veszteségei jelentősek a beépített PV teljesítményhez képest. Kerestem egy ábrát a VER-hez: https://regi.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/0048_VIVEM265/ch04s09…