( _Franko_ | 2020. 10. 10., szo – 09:28 )

1. Mióta "pazaroljuk" a kőolajszármazékokat?

Amióta nagyjából 1 év alatt égetünk el 1 millió év alatt felhalmozódott fosszilis energiát. Belátható, hogy ha sokkal lassabb ütemben keletkezik, mint ahogy fogy, akkor az pazarlás, nem?

2. A jelenleg jósolt hátralévővel hány év is ez összesen?

Soha nem fog elfogyni, csak drágább lesz kitermelni.

Az "artézi" jellegű olaj már elfogyott, amikor lement a cső és feljött az olaj önerőből, ennél is kb. 1:5 arányú volt az energiaráfordítás, tehát 5 hordó olajhoz kellett 1 hordó olaj energiája.

A "pumpjack" jellegű még éppen kitart, amikor a kútból simán pumpával fel lehet hozni, ennél 1:4 az arány.

Ezeken túl vannak a trükkösebb olajforrások, amelyekhez mondjuk tengervizet sajtolnak le és a másik csövön feljön az olaj-víz keverék, itt már 1:2,5 az arány, a repesztéses vagy a palaolaj esetén már 1:2 alatt vagyunk. Energiában, nem pézben.

Ja, és 20 éve nem fedeztek fel nagy olajmezőt, a kicsik pedig hiába jók még energetikailag (és itt is 1:2 arány alattiakról beszélünk), ha pénzügyileg nem éri meg.

3. Ha majd nemcsak a mobiltelefonokba, hanem a az autóka is tömeges mennyiségbe azt tesznek (több nagysárenddel nagyobb mennyiségben), mikor fog elfogyni a lítium?

A tengervízben van lítium, száz köbméter vízben ~6 mg. És nem ég el a légkörbe, mint a fosszilis tüzelőanyag, nem alakul át más elemmé, mint a nukleáris üzemanyagok, csak más kémiai kötésbe kerül, mire az akkumulátor elveszíti a kapacitását.

Bocs még egy. Erről miért nem találsz számokat?

Találsz, ha keresel. Kerestél?