( Pene | 2020. 08. 16., v – 19:21 )

Érdekes látni, hogy habár a topik nyitásakor még részben megvolt rá az igényed, utána viszont már nem tudsz kibújni a saját bőrödből, és legalább eljutni a felismerésig, hogy nem csupán az létezik, amit magad körül látsz, olvasol, érzékelsz. Sőt, továbbmegyek, mert úgy tűnik még nem döbbentél rá: olyan dolgok is vannak a világban, amelyekről tudomásod sincsen. De ami még érdekesebb, hogy az, amit metakommunikálsz ezzel a hozzáállással, téged egyáltalán nem zavar. Az elején "tanítani próbálsz" a floppy magyar eredetéről, majd utána átmész igénytelenbe. Majdnem minden megnyilvánulásod hűen tükrözi, hogy magasról teszel rá, hogy fals-e a világképed, vagy hogy rettentő butaságot mondasz-e épp vagy sem, csak szajkózd azt, amit igazságnak gondolsz, ami épp eszedbe jut, eléd került, még akkor is, ha konkrétan mások linkeket tesznek eléd, idéznek neked stb.

Furcsa ez számomra, mert szerencsére itt az internet, ahol - ha minimálisan igényes próbálnál lenni, vagy tényleg meg szeretnél győzni valakit az igazadról - te is találhatnál hiteles(nek tűnő) forrásokat. De nem teszed, pedig akkor rádöbbenthetnéd a vitapartnereidet, hogy esetleg neked van igazad, és mégsem arrafelé forog a Föld, amerre mások mondják:

https://www.customs.go.jp/toukei/suii/html/nenbet_e.htm

https://www.destatis.de/EN/Themes/Economy/Foreign-Trade/Tables/overall-development-foreign-trade.pdf?__blob=publicationFile

Nézd meg ezt a két táblázatot. Ossz és szorozz, hogy dollárt kaphass, majd utána döbbenj rá: kb. 2x annyit exportál a német gazdaság mint a Japán! Na ne!

Amilyen kivételeket pedig emlegetsz, abban nincs semmi extra, nincs ok miért különbségeket tenni, ezek máshol is létez(hetné)nek.

Nem lehetne Japán is tagja pl. az ASEAN országoknak? De. És akkor sajátos jelenség lehetne sajátos szabályokkal, illetve ez esetben "nem valódi külkereskedhetne" (lol) a többi országgal? Igen, az lehetne. És akkor máris ki kéne venni a vagyu marhát az export számokból, mert annak mondjuk kisebb lett a vámtartalma? Nem. Vagy ha éppen a Hibikit vagy a Suzuki motorokat többen vennék a Fülöp-szigeteken, mert Japán hitelt/támogatást/whatevör ad nekik, akkor ezért vegyük ki ezt is? Ne vicceljünk pls, még hogy "és úgy csavarják a szabályokat, hogy nagyrészt német termékeket lehet csak venni belőlük"...

A magyar-német külkereskedelem során akkor is megvételre kerül (és fentebbi számokban megjelenik) egy német Audi, ha szerinted az adott autót csupán EU-s pályázati pénz okán tudta az új magyar gazdája megvenni. Az EU-s pályázati rendszer lehetővé tenné, hogy ne a Strabag, a Deutsche Telekom, a Mercedes stb. kapja a pénzeket, csak hát akkor nem esne le annyi a politikusoknak, és miből lenne még Lázár Jani utolsó fiának is már 10 évesen 70 millió körüli lakása a 12. kerület elit helyén? Miből helikopterezne Rogán? Hogyan járna meccsre a haver oligarcha repülője nélkül Orbán??? :)

Az, hogy a magyar gazdaság a csodálatos politikusaink révén arra rendezkedett be, hogy az  EU/németek majd megoldják, csak kapjuk a pénzt okosba, hogy lophassunk és szavazatot vásárolhassunk, cserébe összeszerelő üzem meg gazdasági gyarmat leszünk, semmilyen különbségtételre nem indok, még a németek oldalán sem. Az, hogy az EU integrációt összehozta a régió az elmúlt évtizedekben, nem ok különbségtételre, és az sem, ha a régió egyes országai balfasz módon hagyják, hogy a németek (franciák, britek, hollandok - válassz amit akarsz) a fejükre nőjenek e téren.

Amúgy akkor is igazi külkereskedelmet fog folytatni Japán, ha pont az EU-s mintára létrehozandó ASEAN bővítést meglépik.

A jelenlegi helyzetet mind a németek, mind pedig a japánok a saját (gazdasági) választásaik folyományaként hozták össze, és akár emez, akár amaz is kereskedhetne sokkal többet vagy kevesebbet. Bizonyára nem tudod, de pl. a Japánok nem igazán voltak partnerek ilyen nagy volumenű, bi- vagy multilaterális szerződésekben a 20. századba második felében, miközben a világ habár lassan, de haladt a nagy gazdasági régiók létrejöttével. Elég bezárkózó volt ezen a téren is az országuk, mivel elég erős volt az iparuk, az innovációs képességük csúcson volt, mindemellett ott volt a szoros függőségi viszony az USA-val, illetve a félelem a kínaiakkal szemben. Szóval a magas vámok és különadók miatt - gondolom - többet nem kell mondanom, hogy miért fontosak e témában a különböző egyezmények, hogy ezek nem a sugalmazásod szerinti (szellem)külkereskedelmet hozzák magukkal, hogy mindenki ezt próbálja mostanában összehozni (még szorosabbra fonni a kapcsolatokat másokkal). Ugyanezt csinálja Kína, Oroszország és az USA is a megfelelően nagy volument elérő esetekben, amelyek nem "kikozmetikázzák" a számokat, hanem módosítják. Elég nagy a kettő közötti különbség.