( eperede | 2020. 07. 21., k – 10:29 )

Persze, hogy fut a NAS éjszaka is. És pontosan a napos órákban megújuló energiával, ráadásul kvázi ingyen fog menni. A nagy napelemrendszerek is csak nappal termelnek. Éjjel egy fiktiv napenergiát használ az ottani NAS a közhálózatról. Vajon meddig fenntartható ez a rendszer? (Érdemes végiggondolni, hogy mi történik a nappali túltermeléssel, ha nagyon sok nagy rendszer lesz a tetőkön. Igen, pontosan, nem lesz elhasználva, hanem le fogják vezetni a Földbe. Vajon akkor mennyire lesz jó mégis odaadni a nem napenergiát este? Csak eszmefuttatásnak szánom. És az aksik sem jelentenek megoldást. Talán vízválasztás mehetne nappal és éjjel hidrogén-égetés.... mert az talán tényleg nem megy tönkre....)

Környezetvédelem és megtérülés szempontjából ekvivalens a partizán napelem és a nagy több kw-os rendszer. És mivel Wattonként ugyanannyiba kerül a "partizán napelem", mint egy nagy napelemrendszer, ezért ki lehet mondani: megéri kitenni az erkély korlátjára, vagy a házfalra, vagy épp a tetőre. A beesési szögek pedig majdnem mindegy. Egy 300 Wattos inverterre, akkor feltesz az ember egy 380 Wattos napelemet és kész. Alig kerül többe.

Az lenne a szuper, ha létezne Magyarországon (és Németországban) is egy bagatell termelési teljesítmény (~600 Watt), amit be sem kell jelenteni. Németországban most ezért küzdenek. Csakazért sem jelentik be az emberek a napelemeiket. A cél, hogy 600 Wattig ne kelljen egyáltalán papírozni.