( gee | 2020. 06. 22., h – 22:57 )

A beszállító és az ellenőrző bizottság.

Hát, ha az ellenőrző bizottságban nem lehet bízni, akkor kész. Úgy megoldhatatlan a feladat. Na de ha egy pártként a saját embereimben nem bízhatok, akkor ne is akarjak nyerni :-D

Gondolj bele, hogy a papír alapú rendszerben egy (!) darab trusted 3rd party van (az NVI) országos szinten

Nem ismerem annyira a magyar rendszert, hogy pontosan tudjam, ők mit csinálnak. Ha azért kell bíznunk bennük, mert ők összesítik az eredményeket, akkor valójában nem kell bennük megbíznunk, ha a választókerületekben megbízunk. (vagy hogy hívják azt a csapatot, akik egy iskolában lévő szavazást lebonyolítják és az ottani urnák tartalmát megszámolják). Hiszen az összesített eredmények mellett ott vannak a részeredmények is, és részeredményeket egyesével ellenőrizni lehet, az összeadást meg bárki otthon elvégezheti.

Egyébként közben már behoztál még egyet, a DHL-t. És gondolom okkal tetted őket és nem a Magyar Khirályi Postát, amivel jobb esetben eltűnnének a szavazógépek, rosszabb esetben a "logisztikai központ hibájából" "apró" "késéssel" érkeznének meg

Csak végiggondoltam, hol lehet belenyúlni a rendszerbe, ha gyártás után van egy szúrópróbaszerű ellenőrzés. Az ellenőrzés és a szavazó körlet reggeli nyitása közben valahol. Azért nem Magyar Posta, mert azt feltételezem, hogy a mindenkori kormánynak van könnyebb dolga a szavazásokat manipulálni. A postát ők irányítják, tehát ha a kormány struktúráján belül van valaki, aki elhatározta, hogy hekkelés lesz, akkor a posta könnyebben támadhatónak tűnik, mint egy akármilyen magáncég. Posta helyett nekem mondjuk katonaság jutott volna eszembe először, de ugyanaz a gond.

A szállítást hogy lehetne biztonságossá tenni? Vagy legalább 2-3 pártdelegált utazik a ládákkal minden egyes teherautóban, vagy technikai eszközökkel, pl. plomba, ragasztószalagon pecsét, aláírás, stb.

az meg külön vicces, hogy lassan egy évtizede az ellenzék nem tud összehozni elég delegáltat a szavazókörökbe, de most már olyan delegáltat keressünk, akinek van megfelelő technikai tudása, hogy egy visszaélés feltűnjön neki

Igen, de ez most egy gondolatkísérlet. Annyi előnye van az én megközelítésemnek, hogy nem kell egy vonatnyi szakember. Ha az ABCD párt akarja ellenőrizni, hogy a szavazógépek megfelelően működnek-e, kellenek egységsugarú delegáltak, akik elmennek a reptéri hangárba kitett százezer szavazógéphez és kiválasztanak közüle mondjuk 10-et. Hazahozzák ezeket, a HQ-ban van egy ember, aki már előre kialakította a valóssal megegyezőnek tűnő infrastruktúrát, beköti ezeket a gépeket, amikor elkezdődik a választás napja, a 10 gépre random gyakorisággal random szavazatokat rögzítenek a titkárnők. A hozzáértő ember monitorozza az adatbázist, nézi, hogy milyen üzenetek érkeznek a dróton, stb. Este készít egy eredmény lekérdezést, összehasonlítják utána a titkárnők mindent mindennel.
Aztán a szavazás után a szuvenírnek hazahozott 50 éles szavazógép közül a hozzáértő ember néhányat szétszerel és megnézi, hogy nincs-e benne valami trükk.

Ha egy darab embert sem tudnak erre a célra találni, akkor valóban, az a párt nem tud ellenőrizni. Bár feltételezem, nem is az ilyen pici pártok azok, akik nagyon ellenőriznének, várhatóan az első 2-3 helyen végző párt az, aki nagyon ellenőrizne. Ezek meg már csak fel tudnak hajtani egy-egy lojális szakembert.