( gee | 2020. 06. 22., h – 20:55 )

jó esetben a felhasználói felület nem néhány fizikai nyomógomb (mert ha az, mit kezdesz a felesleges gombokkal azokban a körzetkben, ahol nem annyi jelölt van, mint a legtöbb jelöltes körzetben?)

Természetesen sokféle felhasználói felültetet lehet készíteni.

Hogy a kérdésedre konkrét választ adjak, Brazíliában minden pártnak és minden jelöltnek van egy 4 vagy 5 jegyű kódja. Amikor választani megyek, akkor beütöm, hogy mondjuk 4242, feljön egy kis képernyőn Zaphod Beeblebrox fényképe, megnyomom a zöld gombot, kész.

A felhasználói felület 10 számbillentyű, egy zöld gomb, egy piros gomb és egy képernyő, amin a fénykép megjelenik.

és gyakorlatilag írtál egy saját OS-t

Ha a biztonságra mennék rá, simán lehet, hogy ezt az irányt választanám ahelyett, hogy tegyünk egy Windows10-et egy általános számítógépre, és majd írunk rá egy programot Delphiben vagy VisualBasic-ben.

Ki végzi a minta kijelölését?

Figyelj, ez egy ötlet. Nem végeztem el a folyamat teljes kidolgozását, és szerintem erre nincs is most itt szükség.

A beszállító?

Na a beszállító az biztos nem. Arra számítanék, hogy majd lesz egy nagy terem, amiben van X számítógép. Ezeket ki kell szállítani X-Z helyre az egész országban (vagy megyében, vagy majd választanak olyan területet, ami értelmesen kezelhető). Este érkezik ide minden párttól néhány delegált. Körbesétálnak, és találomra kiszednek Z darab gépet. Ezeket a gépeket szétosztják a pártok delegáltjai között, és mindenki a saját néhány darabját elszállítja a saját központjába. Közben a maradék gépeket meg lehetőleg biztonságosan elviszik a szavazóhelységekbe, beállítják, összekötik. Miegymás.

A bizottság átsétál és kézzel rámutat, hogy ezeket akarja? Nem lesz idő kiszállítani és üzembe helyezni az eszközöket.

Miért ne lenne idő kiszállítani? Olyankor kell a válogatást intézni, amikor még van idő kiszállítani az eszközöket.

most már van KÉT third party, akiben meg kell bíznod és feltételezned, hogy nem beszéltek össze

Nem teljesen követem a gondolatmenetet. Felsorolnád, hogy ki ez a két third party?

Lentebb írtad, hogy te azt feltételezted, hogy minden résztvevő tisztán játszik

Bocs, ha félreérthető volt, nem azt feltételezem, hogy mindenki tisztességes. Ha így lenne, akkor nem kellene semmiféle ellenőrzést beépítenünk. Arra gondoltam, hogy a politika maga, aki megrendeli az egészet, nem direkt úgy alakítja ki a környezetet, hogy könnyen vissza lehessen élni vele. Tehát az én gondolkodásom onnan indul, hogy valami ország, pl. Magyarország kormánya megbízza a HUP-os érdeklődőket, hogy dolgozzanak ki egy olyan hardvert, szoftvert és üzleti folyamatokat, aminek az eredményeképp a csalás kizárható, az anonimitás biztosított, és ellenőrizhető, hogy minden jól megy. Miközben lehetnek olyan pártok vagy magánszemélyek, akik a választás lebonyolítása során megpróbálnak valamit machinálni.

Carcolt kolléga folyamatosan az egy kulcsember titokban el tudja az egészet rontani véleményt tolta. Szerintem pont ez a feladat, hogy egy olyan rendszert kell kialakítani, hogy egy kulcsember semmit, vagy csak nagyon keveset tudjon elrontani a rendszeren. Szóval egy vagy két lefizetett third party az OK, az korrekt challenge.

Az én fenti gondolatébresztőnek szánt példamegoldásomban is támadható a rendszer, igen. Ha egyfelől a megbízott beszállító elkészít egy jó és egy direkt rossz programot, mindkettőből készít epromokat, és miközben a DHL kamionjai vagy repülői viszik a leplombált csomagokat, mindegyiket felbontják, minden gépet szétszerelnek, mindegyikben kicserélik a helyes epromot a lukasra, ezután becsomagolnak mindent, a plombákat és aláírásokat valahogy visszaállítják, úgy, hogy megérkezés után nem bukik ki, és amikor a választások után a pártdelegáltak a választáson használt gépek közül néhányat elvisznek saját kezükkel a pártfőhadiszállásra szétszedni és ellenőrizni, valahogy nem derül ki, hogy az epromban más program van.
Elméletileg lehetséges. Gyakorlatilag ha ennyi ember benne van egy dologban, általában valahol valakinek el szokott járni a szája.

Lehet, hogy nektek van jobb ötletetek, de én úgy vagyok vele, hogy ha ráállt egy egész titkosszolgálat, vagy két egyébként megbízhatónak gondolt magáncég összebeszélt és ilyen nagy mértékben hajlandóak kockáztatni a kompromittálódást, az talán megoldhatatlan feladat. Esetleg csinálhatjuk azt, hogy ne magáncég vigye a gépeket, vagy random választunk magáncéget, vagy sok magáncég viszi a csomagok egy-egy részét. De ezekkel mind max. nehezítjük a feladatot, teljesen kizárni nem lehet a csalást.

Viszont ha már egy titkosszolgálat vagyok, ahelyett, hogy ilyen sok helyen próbálnék belenyúlni a rendszer lebonyolításába, talán mást választanék. Nem tudom, mit, de ahogy a múltat elnézem, politikus megölésétől kezdve szavazatvásárláson keresztül fake news meg megfélemlítés meg mindenféle dolgok vannak, amivel egy választás kimenetele manipulálható és ezekhez a szavazógépeket nem is kell meghekkelni.