Pontosan, és épp ez a probléma. Ezért tartom kb. az egész vitát meddőnek.
Ha azt tartjuk demokráciának, hogy x évenként behúzunk egy x-et (no pun intended), akkor persze el lehet vitatkozni azon, hogy mit tartunk biztonságosnak/névtelennek stb. A kérdés, hogy ez az x, és a létrejövő eredmény mennyire szolgálja azt, ami a demokrácia lényege.
A demokrácia lényege SZERINTEM az lenne, hogy a közös ügyeinket úgy döntsük el, ahogy a közösség jónak látja.
Ezt egyetlen képviseleti rendszer sem tudta eddig biztosítani. Mo.-n a rendszerváltás óta nem volt olyan felállás még, hogy ne lettek volna durva botrányok, hatalmi játszmák, leszámolások. Most kövezzen meg mindenki, de így utólag még a legelső kormányunk tűnik olyannak, hogy egy európai (a szó _akkori_ értelmében) államot akartak felépíteni.
De át lehet nézni a tengeren túlra is: mikor volt olyan mondjuk a II. Vh óta, hogy az USA bármelyik kormányát ne kísérték volna botrányok? Mindig vannak. Mindig születnek olyan törvények, amik nem a köz érdekeit szolgálják. A képviseleti rendszerbe bele van kódolva a korrupció.
Rengetegen emlegetik, hogy katasztrófa lenne, ha a laikus emberek döntenének a konkrét ügyekben. Erre szoktam mondani, hogy ha nem gondoljuk, hogy erre képesek, akkor a képviselőket miért tekintjük erre alkalmasnak? Vagy az embereket miért tekintjük alkalmasnak arra, hogy helyesen szavazzanak a képviselőikre? Ha az emberek ennyire hülyék lennének, akkor itthon már rég az MKKP lenne kormányon az örök élet - ingyen sör programjukkal.
Tehát szerintem nem a jelenlegi rendszert kell megfixálni, hanem áttérni egy olyanra, ami valóban biztosítja hogy ha nem is feltétlenül a legjobb döntések szülessenek, de olyanok, amik _valóban_ az emberek akaratán alapulnak.
Ha ezt nem tudjuk megvalósítani, akkor inkább válasszunk egy elnököt/királyt/szeretett vezetőt egy életre, aztán hagyjuk a négy évente kampányolást, mert semmi értelme mindig új tolvajokat hatalomra juttatni.
De már olyan apró, soft dolgok is segítenének abban, hogy egy élhetőbb demokráciánk legyen, ha legalább olyan dolgokat bevezetnénk, amit minden értelmes céges környezetben megtalálunk. Miért nincs pl. egy országos bug tracking rendszer? Ebből már pl. tök jól le lehetne mérni, hogy milyen problémákat reportolnak az emberek, mit tartanak fontosnak? És az is világosan látszódna, hogy kinek az égisze alatt mennyit sikerül megoldani.
Csak ugye a politikának soha nem volt előnyös az ilyen szintű transzparencia, mert akkor sokkal nehezebb a választások előtt babgulyásért szavazatokat vásárolni.