( blr | 2020. 06. 16., k – 03:02 )

A ligatúrák sajnos hiányoznak a legtöbb kereskedelmi forgalomban kapható betűtípusból, beleértve az Adobe Open-Type fontokat is, melyek több, mint egy tucat ligatúrát tartalmaznak.

Már bocsánat, de a font konténerformátumának mi köze ahhoz, hogy a tervező mennyi ligatúrát készített el? A kérdés az, hogy van-e olyan, ami egy adott metszetből tényleg hiányzik, mert az egymás mellé kerülő betűk anélkül csúnyák?

A QuarkXPress nyugat-európai betűtípus-használata nem engedi beszúrni a ligatúrákat, Word ugyan engedi, de a helyesírás-ellenőrző hibásnak ismeri fel, a keresés pedig nem találja meg a ligatúrákat tartalmazó szavakat. A TEX-ben nincsenek ilyen korlátozások, tetszőleges ligatára létrehozható.

Mert ligatúrát nem beszúrunk, hanem az alkotó betűkből formázással csinálunk ligatúrát (ha a szoftver esetleg nem tudja automatikusan). Így nem kell az elválasztási szótárat (illetve minden szövegmanipulációs funkciót) külön elkészíteni minden fonthoz. Ugye milyen trükkös? :D

Mivel a QuarkXPress egy adott karakterpozíción várja a nyitó és a záró idézőjelet, ezért a fontok szerkesztése szükséges, hogy az idézőjelek automatikus javítása működjön gépeléskor és importáláskor.  A TEX-hel és Worddel nincs ilyen probléma.

Nagyon régen nem használok QuarkXPresst, nem tudok nyilatkozni, bár tudtommal van benne „smart quotes” opció. Kéziratot soha nem gépeltem/kaptam Quarkban. Arra ott a Word.

Az egalizálási táblázat (kerning table) a font része, és betűváltozatonként eltérő. A legtöbb font nem tartalmazza a magyar ékezetes betűk egalizálási párjait, tehát a Tevét egalizálják, de a Tévét nem.

Nem tudom milyen fontokat ismersz, de elég sokkal dolgozok, és az elmúlt 10 évben talán egy-két alkalommal találkoztam ilyennel. (Egyébként a példád nem jó, tisztességes forrásból származó ilyen fontot szerintem nem tudnál mutatni, inkább a nagybetűk kerningpárjai hiányoznak, tehát az AV jó, az ÁV nem.)

Ezt általában a fontfájl utólagos szerkesztésével kell megjavítani, vagy, ha ez szerzői jogokat sért, akkor a dokumentum-előkészítő programot kell átkonfigurálni, hogy egy másik egalizálási táblázatot használjon.

Így van, a Quarkkal pl. lehet egyedi kerning táblát csinálni és eltárolni a dokumentummal. Sajnos ez egy nagyon hiányzó lehetőség az InDesignból, végszükség esetére van egy script, ami végigmegy az anyagon és „kézzel” beállítja. Ennél viszont már tényleg könnyebb átírni a font kerning tábláját.