( asch | 2019. 07. 15., h – 15:49 )

Megmondom, hogy mit mondana Darwin: mivel a látásproblémák látszólag ok nélkül jelennek meg tömegesen - járványszerűen - ezért biztosan nem tisztán genetikai oka van. Ha tisztán genetikai oka lenne, akkor _állandó_ lenne a szemüvegesek száma, ezzel szemben óriásit ugrott. (Ez a logika az összes genetikával magyarázott járványszerűen terjedő problémára megáll.) Tehát a szemproblémák (túlnyomó többsége) nem genetikai eredetűek, hanem az életmódból adódnak. Kevés fény, kevés vitamin, kevés mozgás, egy pont bámulása. Valószínűleg ezek együtt adják a hatást, meg mindenkinek van még tippje.

Minimális szelekciós nyomás van a szemüveg ellen - mivel nem kívánatos párválasztásnál, és kicsit kényelmetlen tőle az ember élete. De azért nem nagyon erőteljes. Ezért azt tippelném, hogy ha nem változnának a körülmények, akkor lassanként a mai körülmények között is jól látó gének terjednének el. De ennek kicsi a valószínűsége, mert a mostani létállapotunk teljesen instabil, nem lesz hosszú ideig ilyen az ember környezete. Tehát ennek a minimális szelekciós nyomásnak szinte semmilyen hatása nem lesz az emberiség genomjára, szinte változatlan marad a látásra vonatkozó gének eloszlása.

Arra tippelnék, hogy meg fogjuk találni a környezeti okokat, és ezeket simán korrigálni fogjuk tudni, így a látásproblémák el fognak tűnni, illetve ami marad, azt pedig műtéti megoldásokkal fogjuk korrigálni, vagy ahogy ma: szemüveggel.