Válasz -> ( zeller | 2019. április 2., kedd - 20:52 )
Válasz -> ( zeller | 2019. április 2., kedd - 20:48 )
maradjunk annyiban, hogy a tervezői óradíj elég sok ahhoz, hogy ne a homokórát bámulja x ideig
Igen, hát persze. Mindenkinek minden drága. A szoftverfejlesztőnek drága kioptimalizálni a bloated frameworkökben összeenterspájzkodott extra erőforrásigényes CAD szoftvert. A tervezőmérnöknek szintén sok az órabére ahhoz, hogy 1x idő helyett 1,5x időt várjon a gépre. Mindenkinek minden rohadt drága, kivéve az új hardvert, ami csak azért nem drága, mert harmadik világbeli országokban tudják rabszolgamunkával sokszorosítani, majd ideszállítani úgy, hogy az ezzel okozott környezeti, erkölcsi, társadalmi stb. kárt az ég világon senki nem fizeti meg. Tehát, továbbra is az a helyzet, hogy a tech-cégek az olcsó hardveren (illetve az azt előállító és leszállító embereken) élősködnek. Mindeközben pedig a szoftveripar a béka segge alatt van színvonalban, hatékonyságban, fenntarthatóságban. Ha megfizetnéd a tényleges árát a hardver legyártásának, 10x ennyibe kerülne egy új számítógép. Akkor már nem érné sem a szoftverfejlesztő, sem a szoftver előtt kuksoló építészmérnöknek az új számítógép. Azért nem, mert a számítógépet összerakó munkások is nyugati bérszínvonalon lennének fizetve és tisztességesen meg tudnának élni belőle. Mind a te hozzáállásodból, mind az egész szakma hozzáállásából nagyon hiányzik a körültekintés. Hogy legalább egy kicsit lássuk azt, mi miért van, mi minek köszönhető és milyen döntésekkel mit okozunk másoknak.
Tehát 4 mag helyett 8 mag az szerinted 75%-os növekedés a teljesítményt tekitnve.
8 magos helyett bizonyára 6 magost akartál írni. Az i5-2400 (4 magos) és az i5-9400 (6 magos), tehát két azonos széria közti különbség effektív sebességben +52% a 9. generációs Intel javára. Ezt tovább lehet bontani különböző felhasználási módokra, például workstation használatra +69%, desktop használatra +89%. Viszont, ami a lényeg és ami fölött továbbra is elsiklasz, hogy gyakorlati számítási teljesítményed nem lesz sokkal több, nagyságrendileg meg pláne nem. Tehát, továbbra sem arról beszélünk, hogy 1 perc helyett 10 percet kéne várnia a CAD-tervezőmérnöknek egyik-másik szoftver betöltésére. Arról van szó, hogy 1 perc helyett 1 perc 30 másodpercet kell várnia. Ez az "óriási" különbség pedig annak árán jöhetett létre, hogy az Intel legyártott 7 generációnyi processzort. Hogy mennyire feleslegesen tette ezt, az mindenkinek a saját józan ítélőképességére van bízva.
Aha. Csak tudod a kikukázott régi villanykályhát, akarom mondani szervert a kutya sem fogja később használni, mert fűteni drága, szervernek használni meg pláne.
Nem egységsugarú módon végiggondolva, több szempontot figyelembe véve, még ezzel a problémával is bőven lehetne mit kezdeni, a szerverpark kikukázása nélkül. Például, a 2. generációs szerver helyett lehet venni még egy 2. generációsat, ami már kiszolgálja azt az igényt, amit egy darab 9. generációs szerver nyújtana. A maradék pénzből pedig lehet venni napelemet, ami kompenzálja a megnövekedett enerigaigényt. A hőenergia-felesleg kérdése megintcsak más jellegű kérdéseket vet fel, ugyanis a 9. generációs gép is fog rendesen disszipálni és nem fog nagyságrendekkel kevesebbet, tehát ugyanúgy foglalkoznod kell ezzel is. Például, elvezetheted a hőt értelmes célokra ahelyett, hogy kifújod a szabadba. Lehet belőle lakossági melegvizet csinálni, vagy a környék fűtését biztosítani.
Sokkal inkább azt látom problémának, hogy a mai világból (vagyis hát a fősodorból) kiveszett a "minden feleslegesnek tűnőt használjunk fel értelmes célra" mentalitás. Mert ugye egy szerverpark üzemeltetéséből van tíz csillió forint hasznod, akkor egy büdös vasat, még az 1%-át sem szeretnéd arra fordítani, hogy egy kicsit értelmesebb, kicsit fenntarthatóbb módon üzemeltesd azt, mondjuk napelemmel kiváltva az elhasznált energiát és a hulladékhőt is értelmes célokra felhasználva.
A gépparkot 3-5 évente cserélik, valóban, ugyanis többe kerül a fenntartása és az alacsonyabb hatékonysága, valamint a nagyonn eséllyel bekövetkező kiesése, mint az, hogy újat vesznek, a régit meg újrahasznosítják használt pécés vonalon, vagy épp e-hulladékként feldolgozzák.
Konkrétan a szervert üzemeltető cégnek ez kevesebbe kerül, de valójában sokkal több energia, nyersanyag és technológia lesz elpazarolva. Tehát, ismételten az önző érdek kerekedik felül a józan észen, az etikus, környezettudatos döntéseken.
Végezetül pedig szeretném neked is felhívni a figyelmed, hogy a topic továbbra is a Windows XP-re elérhető, folyamatosan frissülő, rendszeresen karbantartott böngészőkről szól. Mi lenne, ha a fősodratú narratíva kényszerű bizonygatása helyett arra használnád a minden pillanatban szükséges™ okostelefonod, mondjuk buszon ülve, hogy keress a fentiek mellett legalább egy frissen tartott böngészőt Windows XP-re?