Tényleg nem volt legyező. Hangszóró volt.
Ha az átmérő 28cm, akkor 2db 20cm átmérőjű membrán ugyanakkora sebességgel (alias frekvencia) és kitéréssel ugyanakkora teljesítményt képes leadni. Minél nagyobb az átmérő és minél nagyobb a kitérés, annál jobban torzul a fellépő erők miatt a mechanika. Tehát a 2db kisebb hangszóró kevesebbet fog torzítani. Persze az arányosság miatt jobb, ha a kisebb hangszóró kevesebbet tér ki, így lehet belőle 3 hangszóró kisebb kitéréssel. Így a kitérés lineárisabb, azaz kisebb torzítású is lesz.
A 28/20 az kb. gyökkettő. A felület négyzetes függvény, amiből következően az egyik kétszer akkora, mint a másik.
Ezzel azt írtam le, hogy a több kis membrán élethűbb, mert kevesebb a torzítása és kisebb a tehetetlensége.
Az eredeti (egyik) kérdés: - mikor elegseges a basszus? Ha azzal a tobbutas hangdobozzal reprodukalhato a szintje, ami egyebkent is egymagaban rendelkezesre all, vagy ha kulon subsugarzot hasznalunk a basszusmenet a termeszeteshez kozelito szintjenek reprodukalasahoz?!... Mikor jarunk kozelebb a szerinted "zenei" allapothoz?
A "mellébeszélés" egy olyan többutas rendszer, amely viszonylag kicsi, de több darab mebránnal jobban és mélyebben szól, mint egy szubbasszus. Maga a doboz a 30Hz-hez képest nevetségesen kicsi. Tehát nem a méret a lényeg, mint ahogy ezt képzeled.