( Summer6529 | 2019. 01. 04., p – 17:06 )

Itt valami keveredés van. A vallásszabadságnak nem feltétele, hogy az állam támogassa az egyházakat vagy az egyházi iskolákat. Lásd pl https://hu.wikipedia.org/wiki/Vall%C3%A1sszabads%C3%A1g A papok/egyházak/egyházi szellemiségű oktatás pénzelése az politikai döntés és nincs köze a vallásszabadsághoz.

A vallásszabadság kb azt jelenti, hogy olyan vallásban hiszel, amilyenben akarsz. Lásd: "A vallásszabadság – más kifejezéssel szabad vallásgyakorlás – azt az alapvető emberi jogot jelenti, mely szerint az embereknek nemcsak megengedett a hitük szerinti vallásgyakorlása, hanem ezek hirdetését is szabadon gyakorolhatják "

Ne haragudj, de tényleg viccesnek (szomorúnak) érzem, hogy ilyeneket nem tudsz bár az igaz, hogy ez megmagyarázza, hogy miért gondolod, hogy az államnak pénzelnie kellene a papokat.

És igen, rámondhatod, hogy személyeskedem, de egy beszélgetésnél azért elvárható, hogy valaki megértsen/tudjon ilyen egyszerű dolgokat és bosszantó, ha valakinél ez nem megy de mégis erősködik, ahelyett, hogy inkább utánanézne a dolgoknak. Pl az, hogy a két nem túl nagy szám összehasonlítása gondot okozott neked (az egyházi és az állami iskolák támogatásának mértéke), azért azt nehéz elfogadni, ezt remélem, megérted.

Továbbra is azt mondom, hogy az egyházakat a saját hívőik tarsák el (és ennek semmi köze a vallásszabadsághoz). Aki misét akar, menjen a templomba, de ehhez az állam ne asszisztáljon arra pénzt ne adjon. Ha a papok olyan iskolát akarnak, ahol miatyánkot kell mondani, akkor arra az állam pénzt ne adjon, tartsák el azok, akik ezt akarják. (Már csak azért is, mert a mai emberek nagy része nem a miatyánkért vagyis a vallási részért íratja vallási iskolába a gyerekét, hanem, mert azt látja, hogy ott a tornatermet felújítják, míg az államiba neki kell majd vinni a nyomtatópatront is (pl nekem (megtörtént eset, szóval szintén ne vitassuk))). (ahogy írtam, voltam olyan szülőin, ahol a szülők elmondták, hogy nekik mindegy milyen iskola de azt látják, hogy az egyházi iskoláknak több pénzük van, szóval ezen se vitatkozzunk (mint ahogy azon sem, ahogy a "kedves" vallásos tanár bácsi tulajdonképpen elmondta, hogy a több pénzért csak a lelküket kell eladniuk a szülőknek és ennyit igazán megér az pénz)

---------------
Másrészt:
Annyit még érdekességképpen, hogy a hagyományos pl. keresztény vallások hosszú ideje tartó hanyatása nem jelenti sem a világvégét sem a vallástalanságot sem az érték nélküli társadalmakat. (ez utóbbival pedig próbálják beetetni az embereket...). Ezen hanyatló vallások helyét a humanizmus veszi át (tulajdonképpen mondhatjuk azt is vallásnak bizonyos szempontból). A keresztény vallásokkal nem az a probléma, hogy egy mese/fikció a nagy részük, hanem az, hogy a mai világban nem korszerű válaszokat adnak. Amikor pl a Bibliát összerakták mindenféle mendemondából/meséből, akkor még nem volt internet vagy fogamzásgátló tabletta vagy ilyen exponcenciális gazdasági növekedés vagy ilyen demokrácia vagy nem tudták, mi az a DNS, klónozás stb stb stb. A Biblia a kétezer évvel ezelőtti világ problémáit próbálja megválaszolni. Ezért avult el.

harmadrészt:
ha annyira ezen a vallásszabadságon lovagolsz, akkor inkább azon gondolkozz el, hogy vajon miért van az, hogy egyes vallások (az általad is linkelt "bevett egyházak") értékesebbek, mint a többiek és ez mégis hogy fér össze a vallásszabadság elvével :-) (v.ö: "minden állat egyenlő. De egyes állatok egyenlőbbek a többieknél"