( Raynes | 2018. 11. 24., szo – 17:17 )

A 32 bitet kinőtte az IT világa. Ez van. A 64 bitet is tudja az összes 12 éve megjelent rendszer (P4, Core Nemkettő Duo/Solo után megjelent összes proci, kezdve a PentiumD és C2D vonallal). Talán még néhány évig volt egy kései Sempron proci, meg 1-2 korai Atom, ami nem tudta, de ilyen hulladékot legyártani sem lett volna szabad, az összes többi tudja.

Sokkal inkább azért tartja magát a 32 bit, mert sok gyártó szarrágó volt, olcsó chipseteket tettek az alaplapra, ami max. csak 1-2 giga RAM-ot támogat. Az meg 64 biten kevés, hiába tudja a hardver a 64 bitet. És ez egy öngerjesztő folyamat, mert a 32 bites OS-t használók miatt kell fenntartani feleslegesen a 32 bites binárist, be kell tölteni hozzá 64 bites rendszeren a 64 bites binárisok mellé a 32 biteseket is, így meg a bloatságot növeli, ezért kevés RAM-osok nem tudják feltenni, és az ördögi kör bezárult. Az eset súlyosabb, ha zárt forráskódú alkalmazásról van szó.

A 64 bit ideje már rég eljött, már vagy 10 éve. Ehhez képest sokan még mindig a 32 bites miatt tartanak ki. Ezzel meg a fejlődést gátolják, és nem csak saját magukat szopatják, de másokkal is kiszúrnak. Persze, lehet 32 biten is azzal trükközni, hogy mint a Chrome, több folyamatra szeded szét a progit, így x folyamat * 2 GB-os címtér (bár akkor meg a 2 gigás kernel címtérnek nem marad elég hely), vagy Linuxon alternatíva a PAE is, de ez mind csak vergődés, az előbb-utóbb elkerülhetetlen váltás teljesen felesleges elodázása.

Ott a fejlettebb technológia, extra felár nélkül rendelkezésre áll évek óta, miért ne használjuk. Épp ez volt a többszálú progikkal is, a lusta fejlesztők évekig nyomatták az 1 szálas szarjaikat és ment a csodálkozás, hogy nem fut gyorsabban, mindegy milyen i7-est, Xeont, Opteront teszel alá. Ha már fejlődtek a hardverek, elérhető árban vannak, használjuk ki őket, ne csak dísznek legyenek. Már egy pár dolláros SBC is ARM64-es. Pont ez a legnagyobb környezetszennyező pazarlás, le van gyártva a sok fejlettebb hardver, de ott van hagyva parlagon, vagy az egész, vagy a teljesítményének nagyobb része, mert olyan emberek, mint te, még a 20 generációval azelőtti elavult szarjaikhoz ragaszkodnak mindenféle érzelmi meg összeesküvés-elméletes alapon. Egyszerűen mindenki érdeke lenne a fejlődés, nem csak a profitmultiké. A Linux disztrók is azért ragadtak meg évekig a pure i686-os kódon, az ilyen konzervatív emberek miatt. Emiatt még új utasításkészletekre optimalizáció sem volt (MMX, SSE, stb.), se Linuxon, se Windowson. Az MS-nek is a Win8-ig tartott, mire a sarkára állt, és elkezdte jobban az új utasításkészletekhez optimalizálást komolyabban tolni.

Persze, mindent meg lehet csinálni 16 bites Amigán, meg 8 bites Commodore-on is, legfeljebb darabolni kell a fájlokat, meg floppykat kell cserélgetni sűrűbben. Esetleg abakuszon. Csak értelme nincs sok.

Ráadásul a 64 bit előnye nem csak a nagyobb címtér (ami jelenleg amúgy is „csak” 48 bites), hanem, hogy 64 bites több regiszter van, meg ugyanannyi órajelciklusta a 64 bites utasítás nagyobb adatokkal tud dolgozni. Igaz nem minden területen gyorsul tőle a futó kód, de ha lehet ezzel nyerni, akkor miért ne használjuk.

Illetve a 32 bitesnek van egy olyan előnye, hogy 16 bites kód is futhat egyszerre, de valljuk be, hogy a 16 bites alkalmazások annyira elavultak amúgy is, hogy azokra ott az emulátor. 64 biten nem futhat natív 16 bites kód, de ez nem jelentős korlátozás.

No keyboard detected... Press F1 to run the SETUP