Ízlésekről nem érdemes vitatkozni. Az, hogy kinek melyik könyv tetszik, melyikben van olyan rész, ami számára fontos, személyfüggő. De örüljünk annak, ha van választási lehetőség! Nekem csak a BASIC volt, és még ahhoz sem igazán akadt könyv, csak innen-onnan elcsípett dolgok.
Én könyvfordításra találtam embert, könyv újraírására valószínűleg már nem találtam volna. Ha valaki kiegészítést szeretne mellé írni, akkor azt senki nem akadályozza. Ha tetszik amit csinált, kirakom a könyv mellé.
A fiam a cél-korosztályba tartozik. Itt rendszerint nem okoz gondot egy Windows-os program telepítése, ahogy egy Google vagy Youtube keresés sem. Aki ezt a szintet nem üti meg, ott egyrészt nincs is meg az igény a programozásra, másrészt nem is érdemes rákényszeríteni a szülő által. Bár még lehet próbálkozni a https://interactivepython.org/runestone/static/thinkcspy/index.html oldalon, itt nem kell telepíteni semmit.
Nincsenek statisztikáim az összes program között a desktop fejlesztések arányára. Talán nem túl nagy. A környékemen szinte minden fejlesztés web-es. Egy ilyen fejlesztésben a GUI fontos, de a munka piciny részét jelenti, és kliensoldalon pedig már nem Python lesz, hanem HTML/CSS/JS.
Meg kell vallani a Python nem erős GUI tekintetében. A PyQt remek eszköz, de talán nem a kezdőknek. Náluk még a tkinter is sok lehet, főleg ha valami komolyabbat szeretne összerakni.
Ha a szülőt kell győzködni, akkor arra ott vannak a középiskolás programozói versenyek, ahol jellemzően az stdin-re érkező adatokat kell feldolgozottan az stdout-re kinyomni. Így dolgozik a http://mester.inf.elte.hu/ valamint a https://progcont.hu/progcont/ is. (Ez utóbbinál tervezünk több fejlesztést, hogy az iskolai info-szakkörök is profitálhassanak belőle.) Ezeknél pillanatok alatt kiderül, hogy a megírt program átment az egységteszteken, vagy sem, vagy hogy hányat teljesített. Ha a szülőt ezzel nem lehet meggyőzni, át kell állni a http://scratch.elte.hu/ -re
Ne higgyük azt, hogy nyelvenként megveszünk egy-egy könyvet, és miénk a programozók összes tudása. Ez a könyv (illetve a C++, Java, Julia és ki tudja még milyen verziói) alapvetően egy látásmódot próbálnak átadni. Én szeretném ha minden informatika szakra jelentkező még a jelentkezés előtt végiglapozná a könyvet, és eldöntené, hogy ő ilyen lovat akart-e, vagy sem. Ez a könyv csak az elindulást segíti. Ha valaki programozásból akar megélni, akkor még pár tucat másik könyvet is illene elolvasnia, és rengeteget gyakorolnia.