( gee | 2018. 07. 25., sze – 12:16 )

Lehetne így is. De nem szokás.

A legtöbb helyen egyébként az államnak és az önkormányzatnak nem célja az, hogy gazdasági vállalkozásként, profitábilisan működjenek. Általában (kapitalizmusban) az az irány, hogy engedjük az embereket vállalkozni, az állam+önkormányzat meg ehhez megteremti a keretet.

Belegondolva, két esetet képzelek el: 1, a képleted alapján számolt lakbér kevesebb, mint a piaci alapú lakbér, ami azt jelenti, hogy 1) az állam a befektetéséért kevesebb bevételt kap, mint amit a piacról kaphatna, 2) olyan réteget támogat olcsó lakással, akik egyébként is jól vannak eleresztve = ennek általában elég negatív visszhangja van a választók nagy részének (a szegényebbeknek) a körében. Politikai döntés, hogy egy ilyen negatív visszhangot és elvesztett szavazatokat felvállal-e a kormányt alkotó pártcsoport.

Másik: a képlet alapján számolt lakbér magasabb, mint a környéken szokásos bér: üresen állnak majd a lakások, mert a környéken dolgozó ember a magán tulajdonostól az olcsóbb lakást veszi ki a szomszédban.

Itt, Angliában, a lakhatás egy nehéz probléma. Vannak önkormányzati bérlakások, de ezeket jellemzően a kis keresetűeknek adják ki, szociális alapon. Az alacsony keresetűek lakás bérleti támogatást kaphatnak, ha pl. privát bérlakásban laknak és a fizetésük nem lenne elég a piaci ár kifizetésére. Akinek a fizetése elér egy nem túl magas szintet, nem jogosult semmilyen állami támogatásra néhány nagyon alap dolgon, mint GYES, családi pótlék, stb. kívül.

Vannak a piaci bérlakások, amiket nyugodtan kivehetne az általad írt réteg. Jellemzően nem az van, hogy szeretnék kivenni, de kutya-macska-gyerek miatt nem kapták meg, hanem az, hogy a bérlakás annyira drága, hogy ő úgy döntött, hogy inkább kiköltözik Londonból, és napi 2x1 órát vonatozik, mert így a fizetéséből több marad meg.
Aki nem akar vonatozni, éjjel bulizni szeret az utolsó vonat indulása után is, nem törődik a belvárosi zajjal és a rossz minőségű levegővel, az viszonylag egyszerűen tud lakást találni közel a melóhoz.
Nekem is voltak kollégáim, akik a munkahelytől séta távolságban béreltek egy lakást, én meg inkább kicsit kijjebb (kettes zónában) valamivel olcsóbban sokkal jobb állapotú lakást választottam, és kb. fél órát utaztam az irodáig.