( hajbazer | 2018. 05. 18., p – 22:35 )

Azért nem pénzben mérem, hanem energiában.

Átváltottad a pénzt kWh-ra, tehát csaltál, csúsztattál. Holott, pontosan tudod, hogy az izzó legyártása nem annyi, hogy belevezetsz egy szerkezetbe 4 kWh-t, aztán kijön a másik oldalán az izzó. Vagy mondhattam volna azt is, hogy odaadsz a kasszás néninek 88 Ft-ot és tiéd az izzó. Innen már csak egy lépésre van a "termék a polcon terem" idealizmus, amit vadkapitalistáék konzumerizmusa próbál egyre több emberrel sikeresen elhitetni. Az izzók hosszú gyártási folyamaton mennek át.

Pedig pont etikátlan üzleti gyakorlatot, pazarlást és környezetszennyezést támogatsz.

Az alapvető logika az, hogy ha darabszámra (vagy akár tömegre) több terméket termelsz, az minden hozzá szükséges termelési fázisból többet fog igényelni. 10x akkora kapacitással kell járatni a bányákat. 10x annyi teherautó fog pöfögtetni. 10x annyi csomagolóanyagot kell legyártani, 10x annyi hajó és kamion fog Európába szállítani, 10x annyi árut. A pénz azért rendkívül szar mérőszám itt, mert egy 10x-es kapacitáson termelő bánya valószínűleg olcsóbban fogja adni a nyersanyagokat a nagyobb megrendelések és a jobb munkaerő-kihasználtság miatt, ami szintén igaz lehet a többi szereplőre is. Viszont 10x akkora környezetpusztítást művel minden egyes szereplő az ellátási láncban. Még a fogyasztó is, azzal, hogy elmegy az izzóért (feltételezem, nem gyalog). Amíg, ti fősodratú mérnökök csak megtérülésben, meg hatékonyságban gondolkodtok, amögött sokszor sokkal durvább környezetszennyezés megy végbe.

Legyártasz egy 10000 óra élettartamú izzót, az azt jelenti, hogy az átlag 88 Ft-os, 1000 órás izzóhoz képest tized annyiszor kell végigmennie az ellátási láncnak. Nem 10 egységet bányásznak, hanem 1-et; nem 10 teherautó szállítja a nyersanyagot, hanem 1; nem 10 papírdobozt kell legyártani, hanem 1-et; nem 10 hajó és kamion szállítja Európaszerte a készterméket és Villanyégető Vilmosnak se 10-szer kell elmennie izzóért a teszkóba, hanem csak egyszer, sőt, a szelektív hulladékfeldolgozónak is csak egyszer kell újrahasznosítania. Egyetlen dolog lesz csak a többszöröse, az anyagtisztitás. Amit még mindig nem mondtál meg, hogy kWh-ban (nem pénzben!) és a környezetszennyezés valamennyi fajtájában (CO2, szállópor, környezetrombolás, fakivágás stb.) hogyan teljesít. Annyit mondtál, hogy drágább a tisztább wolfram, ami nyilván igaz, de ettől még nem minden szempontból összehasonlítható az ellátási láncban előforduló tevékenységekkel.