( bucko | 2018. 05. 14., h – 03:22 )

Úgy valahogy. :) Méghozzá '83-tól éppen nyomtatófejlesztésen. :-D
Most meg motordiagnosztikai műszerecskéket fejlesztek, nagyon kicsi vagy más gyártónal kis sorozatra. Ez utóbbinál teljesen mások a "mesterséges elavulás" szempontok. Én azért kiszámolom a dolgokat, de egy motorszervizben úgy is az USB kábel, vagy a laptop USB csatija fog először tönkremenni. Az alkatrészek élettartama nem játszik, mert elkót nem használok. Van még az elektromechanikus elemeknek garantált minimális ciklusszáma (pl. miniatűr nyomásmérő), de ott is a kábel veszít. Egy példa: az elektronika költsége 700Ft, a nyomásmérők 8500Ft, de nem romolhat el egy sem, mert ki van öntve. Így egy 2Ft-os alkatrész meghibásodása nekünk akár 30.000Ft-ba kerülhet, mert az egészet cserélni kell.
Amiket írogatsz, az ugyan igaz, de bonyolult szerkezetekre, és csak nagy sorozat esetén.
Tipikus "kis sorozat", amikor 100db pécét szerenél viszonteladni egy egyszeri tájvani tranzakció után. Ezekre garanciát vállalsz, ami minőségi terméknél 102db, gagyibb terméknél 106db szállítását jelenti. Ezzel a garancia és minden szép mutató - amiket leírtál - le van tudva.

Rákerestem a HP Deskjet printerekre. Azt írja:
- Starting at $29.99
- Prints up to 7 pages per minute
- Perfect for home use
A nyomtatóknak további fontos adatai a havi/éves printout szám. (A nagyobbaknak is, de pár sorral később...)
Ez a kalkulációt mellőző felhasználók alap hibája: Itt a nyomtató, akkor nyomtassunk könyvet! Ezzel a hozzáállással egy hét alatt "elfogyaszthatod" az éves kapacitást.
A legfeljebb néhányszor 10.000Ft árú nyomtatók arra készülnek, hogy ne kelljen karbantartani. A megnézed az árakat, akkor festéket sem érdemes cserélni bennük, mert az új (nézd meg az egyes termékeket, töltöttséget!) ugyanannyiba kerül. Tehát az említett nyomtató éppen annyira volt garanciális, mint amikor egy Trabanttal rendszeresen 200km/h sebességgel közlekedsz. ;)
Pontosan ezt mutatja a villanykörtés filmben a nyomtatóba épített számláló! A gyártó erre az adagra tervezte a mechanikát. Trükközve még ki lehet préselni néhány oldalt. Aztán jön a nyafi, mert kenődik a festék, foltos lesz a kép, pontatlan lesz a pozició stb.
És most jön a döbbenet: A $20.000, vagy sokkal magasabb árú nyomtatóknál is ott a számláló! Csak van egy két apróság: Egy oldal ára tizede..ezrede a kis nyomtatókhoz képest, míg az éves teljesítménye ennek a fordítottja, vagy még nagyobb. Itt a számláló gyakorlatilag a szennyezetséget és a kopást méri, ami nagyjából független a lap fedettségétől. Egyszerűen X oldalanként ki kell pucolni a nyomtatót, kicserélni a kopott alkatrészeket.
Bármelyik esetben eltérhetsz ettől, de az pont olyan, mint kopott futófelületű gumival autózni.
Természetesen a szeméthegyeknek én sem vagyok a barátja, de nem is veszek 5000Ft-os nyomtatót. Inkább elslattyogok egy pendrájvval a másoló szalonba, ahol nagy teljesítményű gépekkel - tehát olcsón, miközben jól keresnek rajtam - kinyomtatják azt a pár oldalt. A sok kis köcsi meg megveszi magának az occsó nyomtatót, aztán még filmet is csinál róla. Ahelyett, hogy elolvasná a specifikációt.