( hajbazer | 2018. 04. 26., cs – 23:00 )

Kérdés, meddig.

A pszichológiai hadviselés és a natív klienst használók vegzálása már elindult. Kezdetben volt az, hogy ha túl régi a kliensed, már figyelmeztetik a címzettet, hogy bizony túl régi a kliensed és nincs biztonságban a levelezésetek. Most már jön az is, hogy ha IMAP klienssel lépsz be, egyből blokkol és külön be kell kapcsolnod az Allow less secure apps opciót. Már a fogalomtól is kinyílik a bicska a zsebemben. Gondold csak el, mit szólhatnak olyan egységsugarúak, akiket a tech-lakájmédia így is már sikeresen paranoiddá nevelt, napjaink IT bizonsági (látszat)kihívásainak köszönhetően.

Tekintettel arra, hogy a Google hivatalos indoklása a less secure apps szélsőséges idealizmusra, hogy ezek a kliensek nem támogatnak kétfaktoros autentikációt, itt teszem fel a költői kérdést, vajon mekkora erőfeszítés lett volna belefejleszteni az IMAP szerverükbe (ha már úgyis mindenből sajátot írnak), hogy első jelszónak a simát kérje, amit aztán elutasít, de küld egy SMS-t, és másodiknak az SMS-ben küldött kódot kéri, amivel már beenged? Nem nagyon láttam még olyan levelezőklienst (legalább is, az általuk említett Microsoft Outlook and Mozilla Thunderbird pont nem olyan), ami ne kérné újra a jelszót, ha a szerver nem fogadja el. Azt meg már mondanom sem kell, hogy a Mozilla Thunderbird, a Microsoft Outlook, meg a többi fejlesztőinek természetesen az esély se lett megadva, hogy a Google-lel együttműködve lefejleszthessenek egy működő kétfaktoros autentikációt a szóban forgó kliensekkel.

Ennek szépen az lesz a vége, hogy monopóliumék majd megmondják nekünk, hogy szerintük mely kliensek biztonságosak™, aztán elkezdik visszavonhatatlanul kitiltogatni az egyes klienseket, míg végül "a kihasználatlanságra" hivatkozva kivezetik az IMAP támogatást. Végül marad nekünk szépen a csiligány webmail, akinek nem tetszik, ne használja alapon. Mert ennél jobb választási lehetőséget sajnos egyre kevésbé tud felkínálni a modern™ és fejlett™ 21. század.