( pmarcelll | 2018. 03. 02., p – 14:36 )

A hivatalos "reklám" szerint egy rendszerprogramozási nyelv, ami három fő dologra koncentrál:

  • sebesség: a cél, hogy legalább olyan gyorsan fusson, mint a C és C++, tehát GC sincsen, egy Rust program bináris szinten elég hasonlóan néz ki egy C vagy C++ programhoz.
  • memória biztonság: normális esetben nincs "undefined behavior" a nyelvben, és amúgy is úgy tervezték a nyelvet, hogy minél nehezebb legyen ilyenfajta hibákat ejteni programírás közben, ez azt is jelenti, hogy a fordító sokkal szigorúbb, de így rengeteg potenciális hiba megtalálható fejlesztés közben. Van a nyelvnek az "unsafe" kibővítése, az ilyen blokkokban gyakorlatilag bármi megengedett, ami C-ben, de így a "veszélyes részek jól elkülöníthetőek.
  • konkurencia/párhuzamosság: a helyesen írt Rust programok szálbiztosak, ezt a típusrendszer garantálja

A nyelvet a Mozilla egyik alkalmazottja kezdte el fejleszteni és a Mozilla elkezdte szponzorálni, az volt a fő cél, hogy a Firefox motorjának egyes részeit párhuzamosítsák, ami nem ment C++-ban, mert a meglévő kódbázist nem tudták rendesen módosítani, túl bonyolult volt a kód, nem tudták a bugokat C++-ban rendesen kezelni (kétszer is próbálkoztak a párhuzamosítással). A Firefox Quantum, ami néhány hónapja jelent meg, tartalmazta az első nagyobb modult (CSS motor), amit Rust-ban párhuzamosítottak. De a nyelv nem csak böngészőmotorokhoz jó, a C és C++ egyre inkább kiváltható vele. Persze a nyelv még nincs 3 éves se, úgyhogy elég aktív fejlesztés alatt van még, meg hiányzik néhány dolog, plusz gyerekbetegségek is vannak persze. Meg lehet viszonylag magasabb szintű kódot írni benne, funkcionális nyelvekből jó néhány hasznos dolgot átvettek, úgyhogy magasabb szintű nyelvek kiváltására is alkalmas lehet.