( Balzamon | 2018. 02. 07., sze – 11:04 )

Sajnos az a baj, hogy nem értitek a pénzrendszer lényegét. Hogy miért nem tud az állam végtelen pénzt nyomtatni, és ebből meggazdagodni.
A cserétől kéne indulni, ez a mai pénzrendszernek is az alapja, és hogy abból, hogy alakult ki a pénz.

Mindenki elfelejti, vagy nem érti, hogy a pénz magában nem ér semmit. Onnantól lesz értéke, hogy valami értékkel bíró dologra cserélik, ezt tárolja átmenetileg a pénz, és segít abban, hogy ne azonnal cserélj, hanem csak később. Azaz amikor felveszel a bankból pénzt, és veszel belőle kenyeret, akkor a munkád értékét váltod át más munkájának az értékére. A pénz csak közvetíti. Ha lenne egy olyan állapot, hogy nem lenne felhalmozás céljából pénz a forgalomban, azaz mindenki elcserélte amit megtermelt, és senki nem akarna venni épp semmit(nem akar hitelt). Akkor nem lenne a forgalomban pénz. Se készpénz se bankszámla pénz. Minden egyes bankszámla egyenlege 0 Ft lenne, a bankban lévő készpénzt a bank 0 Ft-tal tartja nyilván. Lévén nem ér semmit, mert az csak egy papír. MERT PÉNZ CSERE ESZKÖZ. CSAK KÖZVETÍTI A CSERÉT!!! Azaz a jegybank, kereskedelmi bankok nem tudnak ész nélkül pénzt nyomtatni, mert kell legyen olyan érték (jelenbeli már megtermelt, vagy jövőben hitel), amit valaki el akar cserélni!!! Ezért volt a hitelválság is, mert olyanoknak adtak pénzt, akik vállalták, hogy cserébe a jövőben állítanak elő értéket, csak ez nem történt meg. Ez pedig többek között inflálja a pénzt. Meg bedőlnek a bankok is. Hiszen úgy állítottak elő pénzt, hogy mögötte nem keletkezett érték.
És itt jönnek a bitcoin problémái:
- Egy csereeszköznek értékállónak kell lennie. Ehhez pedig jó lenne, ha az az értéket valaki (állam) garantálná. Szóval ne mondja senki, hogy azért jó a bitcoin, mert senki nem áll mögötte. Ez a legnagyobb hibája.
- Egy pénz nem lehet befektetés még pénznemek közötti átváltáskor sem. Ha én 1 kg kenyér árát (300 Ft)átváltom mondjuk EUR-ra, akkor is 1 kg kenyeret kell hogy kapjak érte.

1. Tehát a bitcoin nem pénz!!! Mert a leges legfontosabb tulajdonsága, hogy az értéke állandó kell legyen. Ez nem választás kérdése.
2. A bitcoin nem befektetés. A befektetés értéke pénzben úgy tud nőni (normálisan), hogy a mögötte álló dolog értéke nő. (extrém esetek nem számítanak).

Tehát adott egy digitális jel, aminek az értéke egy dolog miatt nőtt, mindig volt olyan hülye, aki hajlandó volt többet fizetni érte. Ez vitte fel az árát. Csak aki olvasta a gondolatmenetemet. Az rájöhet, hogy a teljes bitcoin valódi értéke nem az árfolyama x a bitcoinok számával egyenlő, hanem a bitcoin forgalmának egyenlege. Azaz pontosan annyit ér most, mintha fifo-ban vezették volna. Azaz bitcoinba bevitt pénzek(bevitt árfolyamon) - költségek (napi árfolyamon) - kivitt pénzek (napi árfolyamon) egyenlege. Azaz lényegében a bevitt pénz újrafelosztása történik, vásárlás sorrendjében. Ez kb. piramisjáték. De akár szerencsejátéknak is nevezhetnénk, csak annak csalás, mert nem egyenlőek a nyerési esélyek.

Valaki a befektetési aranyhoz hasonlította. Végül is kb. igaza van, igazából tökmindegy, mit hypolnak fel az emberek. Lehetne ez pöttyös labda is, amit divatból mindenki vásárol, ez meg felnyomja az árát. De ez nem normális dolog. Az árak egy idő után leesnek az önköltség + x%-ra. Csak a bitcoinnak nincs önköltsége. Azaz lemehet 0-ra, de talán még alá is.