Új építésű, kétszintes. Burkolat, gépészet még nincs, központi fűtés radiátorokkal, és némi padlófűtéssel szivattyúval keringetve a terv. A gázkazán a pincében lesz, ott van hely bármennyi tartálynak, szivattyúnak, inverternek, akárminek.
A nappali-konyha közepén van a tűznek hely, kéménynek lyuk van, de még nincs megépítve. A pincefődém, amin a berendezés lesz elég erős, elbír mindent. Kb 90 nm az alapterület a füldszinten és az emeleten is.
Tüzifát fogok égetni.
A tüzet csak hobbiból fogom rakni hétvégente, vagy esténként, minél nagyobb legyen és minél több látszódjon belőle ennyi a normál cél.
De azt akarom, hogy ha gáz vagy villanykimaradás van, akkor életben tudjam tartani a családot. Ha mindannyian a nappaliban alszunk, az nem gond. Ha a távoli csücsök sem fagy el, az bónusz, de végsősoron az is beleférhet, hogy az emeletet például víztelenítem, ha ilyen eset van.
A vízterességet azért gondoltam jó ötletnek, mert ha mondjuk egész vasárnap rakom a kandallót, akkor estére baromi meleg lesz a nappali, mást viszont nem fűt fel. Erre lenne megoldás ha a gépészet elvinné a hőt mindenhová. De úgy tűnik ez ésszerűtlenül bonyolulttá és sérülékennyé teszi a rendszert.
Arra gondoltam még - amit egy kályhaépítő mester javasolt - hogy a tűzhely fölé az emeletre is lehet tenni egy hőleadót, így egyetlen tűz két szintet is fűt. Ez javítaná a hőelosztást, de mégsem gép, magától működik. Viszont ilyet csak cserépkályhával tud csinálni tudtommal, viszont inkább kandallót szeretnék, hobbi tűznek az alkalmasabb, mert hamarabb meleg és nagyobb az üvege is.
Ezek a tervezési kereteim.
Szeretek komplex dolgokról is álmodozni, de az ésszerűség egyszerűségre hajt. Az ismerős gépész tudom, hogy tökéletesen meg tud csinálni egy sima központi fűtést, de ha bejönnek ilyen puffertartályos csodák, abban nem biztos, hogy van tapasztalata. Ez is egy érv a vízteresség ellen.