Van erre több népszerű konteó is. :)
1. A kernelbe nehéz lenne backdoort tenni, mert túl sokan látják, nem hülyék (nem minden téren) és Linus nem fogja merge-ölni a saját Git fájába. Bár az utóbbi időben amilyen security track recordja van a Linuxnak, erre nem is kéne nagyon rágyúrni. Lásd a csörtét a Grsecurityval szemben, amikor azok tetemre hívták Linust és a KSPP "fejlesztőit" is.
2. Ha a kernelbe nem lehet backdoort rakni, a következő logikus pont a PID 1, mert az mindenbe belelát. Tehát az egyszerű, megbízható és bevált init ment és helyette jött a túlbonyolított, átláthatalan és egyre inkább hízó, (biztonsági) lyukakkal teli systemd. Megfejelve egy olyan vezető fejlesztővel, akinek a személyisége is kérdőjeleket vet föl, lásd a "hibakezelési folyamatot". Ezeket összerakod és garantált egy olyan, magas privilégiumokkal futó rendszar (nem typo), ami önmagában sem túl megbízható, de még exploit is könnyen írható hozzá.
Az állandó patchelési igény mellett ez folyamatosan biztosítja a lehetőséget egy-egy obskurusabb bugnál, hogy a t. ügyfél kemény pénzeket letegyen a supportért.
És máris megérkeztünk a Redhat üzleti modelljéhez.
--
„Spiró ótvar, Konrád átok, Nádastól meg mindjárt hányok!”