( SkyNET | 2017. 04. 20., cs – 18:18 )

Nem, az immateriális javakhoz is ugyanolyan jogok kapcsolódnak, mint a tárgyakhoz. Ha egy taxis kocsiját elviszi valaki éjszaka amikor alszik, majd reggelre visszaviszi és az elhasznált benzint beletölti, az szerinted rendben van? Hiszen mi kár érte, semmi, csak nem az "extraprofitot" félti? Mégis, van olyan hogy jármű önkényes elvétele, és büntetik is aki megvalósítja. Ugyanez igaz egy filmre, könyvre, zenére, programra. A tiéd, te rendelkezel vele, te szabod meg hogy aki nem tulajdonos, az milyen feltételekkel veheti igénybe ami a tiéd. Persze, ahogy a jármű önkényes elvételéért sem jár főbelövés, úgy a warezolás sem a társadalmi béke veszélyeztetője, de a lényeg továbbra is az, hogy te megsérted a tulajdonos jogait (free szoftvernél is megsértheted, ahol aztán "extraporfit" fel sem merül, gondolj csak GPL, LGPL, Berkeley, stb licenszekre). Ha a tulaj a használat fejében díjazást vár el, akkor közvetve hasznod is származott. A jogsértésnek pedig semmi köze a sértett vagyoni helyzetéhez. A tudásvágy pedig biztosan nem motívum, mikor valaki blockbustereket tölt le.

Én liberálisabb típus vagyok, nem az a fajta vaskalapos rendrakó, aki a warezolókat is lecsukatná. Szerintem van arany középút. Magéncélú felhasználást semmiképp nem kriminalizálnék, az Interstellart letöltő hajbazer nyilván nem alvilági figurák közé való, és ne is hajbazer torrentezésének felgöngyölítésével töltse az idejét egy komplett rendőrségi alosztály. A zsiványságnak vannak fokozatai, ha btk-t nem is ér, de ha lebuksz, akkor semmi kivetnivalót nem látok benne, hogy a letöltött jogvédett tartalmak árát kifizetessék veled, ha jelentős összeg, akkor is.

A studiók valóban mennek abban az irányban amit írtál. Egy mai látványorgiáról szóló filmet moziban kell nézni, ott jön ki csak a vizuális élmény.