( hajbazer | 2017. 04. 18., k – 09:07 )

Nem látom, hogy hol a probléma a K3b 100MB-tos memóriafogyasztásával (bár majd lemérem).

Ott, hogy a Nero harmadannyiból megoldja, tehát hozzá képest a K3b bloat.

Ha pedig én írnék CD-t, akkor csinálhatnám azt, hogy lehúzom az ISO plugin-t a Total Commander-hez és megcsinálom ugyanezt, majd PowerISO-val felírom. Mindeközben sokkal kevesebb erőforrást zabáltatva el a géppel.

A shared lib koncepciójával sincsen baj, de a végeredmény mégis úgy jön ki, hogy 800 MB elmegy az alaprendszer futtatására, tehát a gyakorlatilag semmire, szoftverfejlesztőék idealizmusára, hogy Qt-ban írták meg.

A webböngészőknél pedig az a helyzet, hogy egy 64-bites Chrome 57 a Turion64-en Win7 alatt konkrétan lassabban fut, több CPU-t zabál és lassabban reagál, mint Windows XP 64-en a 32-bites Chrome 49, ami sokkal kevesebb memóriát eszik és gyorsabb is. Szerintem ha spórolni akarunk a memóriával, érdemes 32-bites Chromiumot futtatni Linux alatt is. Csak úgy meg be kell húznod a lib32-t, ami ugye szintén bloat. Tehát minden oldalról csapda.

A GDI nem gányolás, számos fasza WIndows-os alkalmazásnak ad alapot és még optimális is. Jó, Atomon lehet, hogy nem. De Turion64-en igen és sokkal optimálisabb, mint egy Qt bloat.

Igaz mobileszközre meg tapiképernyőre nem való, ezzel csak a fejlődést akarom szemléltetni rugalmasabb irányba.

Fejlődésnek egy olyan framework-öt lehetne nevezni a Volkov Commander esetében, ami fut Amigán, akkori Linuxon, Unixon, esetleg OS/390-en úgy, hogy adott platformra nézve nem lesz több a bináris 93 KByte-nál. Fejlődésnek egy olyan framework-öt lehetne nevezni Double Commander esetében, ami fut Linuxon, Mac-en, Unix-okon, Windowson úgy, hogy minden platformon hozza ugyanazt a sebességet és memóriafogyasztást. Minden más esetben idealizmussal és fejlesztői kényelemmel (lustasággal) alátámasztott növekedésről beszélünk.

Nem lepődnék meg, ha a jövőben nem csak a pluginek felülete, meg az OS API-kon keresztül a GUI lenne szabványosítva, hanem létrejönne valami egységes commanderscript-nyelv, így egy plusz keretrendszerrel, némi alap scripttudással olyan commanderös fájlkezelőt rittyenhetnél össze, hogy kacsalábon forog, nem hogy 2-4, hanem akár 20 panellel, mindenféle protokollok közötti átvitellel, nézetekkel, regexpes szűrési lehetőségekkel, szabad makrózhatósággal.

Mindezt tudja a Total Commander 7,6 MB-ból. Scriptnyelv nincs hozzá, mert minek, ha filtereken és plugineken keresztül összerakhatod magadnak olyanra, amilyenre akarod.

A böngészők pedig azért nőttek ekkorára, mert idealistáék azt akarták, hogy mindenre jók legyenek. Kvázi jók is lettek mindenre, csak ezt a mindent jóval alacsonyabb hatékonysággal, überbloat módon látják el. Holott inkább csak egy "command center" jelleggel kellett volna kialakítani. Szöveges / képi static tartalom, esetleg néhány dinamikusan betöltődő rész (sima document.write alapokon, nem javascript bloat framework), ha pedig videót vagy zenét kell lejátszani, akkor átadja egy player-nek.