( BZoltan | 2017. 04. 08., szo – 19:19 )

> Ezt már sokszor leírtad, de nem igazán értem mit akarsz mondani vele, meg nem is teljesen igaz.

Ha nem érted, akkor miért gondolod, hogy nem igaz?

A wayland egy protokol és nem egy implementáció. Ennyi. A wayland egy régi projekt, de az implementációja nem annyira.

> bármit felhasználhatott belőle a Canonical; ha akarta volna, akkor át is dolgozhatta volna saját igényeinek megfelelően.

Amennyire én tudom erre sor is került. Nem hülyék a Mir fejlesztők, amit lehet és szabad azt fel is használták.

> A Canonical egy évvel később 2013 márciusában jelentette be a Mir-t.

Hogy mikor jelentették be az nem releváns. A fejlesztése már 2011-ben elkezdődött. Amúgy a Launchpaden a Mir project első publikus verzója 2013 január 10-én jelent meg. De 2012-ben már javában ment a fejlesztés. A döntés, hogy saját display servert kell csinálni 2012, január 9-én hozták meg. Onnan tudom, hogy ott voltam azon a mítingen. Fun fact :) hogy ez a míting Budapesten volt. De prototípusok és megvalósíthatósági tanulmányok meg protokol specifikációk már voltak ekkor.

De mondom, az Ubuntu - Wayland együtműködés _NEM_ az Ubuntun állt meg. De furcsa módon nem látom a techbulvárt a wayland arcokat ekézni, hogy konkrétan gyükerek voltak egy teljesen korrekt együtműködésre. Az Ubuntu-s arcok legalább korrektek voltak és nem rinyáltak erről. Rajtam ez a teher sosem volt :) így én mindenhol el is mondtam, hogy alapvető félreértésben él a linuxos közönség.

Ha a wayland protokol fejlesztői egy kicsit is befogadóbbak lettek volna és figyelembe vették volna egy picit is az ubuntu igényeit akkor most lenne egy frankó Wayland alapú display szerverünk. Vélhetőleg hamarabb kész is lett volna és ki tudja, lehet, hogy pont annyival hamarabb, hogy összejöhetett volna a kínai operátorral a nagy biznisz ami tízmilliós számban nyomott volna Ubuntu telefont.

A tanulság... nem kellene arrogáns gyökérnek lennie senkinek és akkor talán előre is léphetne a FOSS mozgalom. De én azt látom, hogy egy csómó szétrajongott projekt (élükön a kernellel) tele vannak gyükerekkel akik csak azért lepattintanak kontribúciókat mert olyan email címről jön. Ezt már Meego-s időben sem értettem. A Nokiás fejlesztők igyen gyakran magán email-ről küldtek kernel meg GNOME peccseket emiatt. Ahogy volt olyan Qt upstream fejlesztő aki Ubuntutól jövő hibajavítást nem fogadott el, nyíltan kimondva, hogy a Canonical márpedig nem upstreamel. Mert ha upstreamelne akkor nem lehet olyan frankón gyűlölködni.

Biztos te is ismered ezt a mondást, hogy "a Canonical csak kihasználja az open sourve projekteket" ... aha, aztán a Debian karbantartók fele Canonical alkalmazott.