"Szerintem a szabad szoftver mozgalma és az egést FOSS ökoszisztéma nyert azzal, hogy megszületett egy ilyen rendszer."
Ezt nem vitatom, csak épp nem tudom, hogy a mostani helyzet visszhangja nem árt-e a linux népszerűsítésére tett próbálkozásoknak, az ubuntu phone "bukása" nem árt-e a jövőbeli linuxos telefonok esélyeinek, stb.
"De hat éven át kap/kapott a kedves felhasználó egy használható rendszert. Igazándiból nem értem, hogy ezzel hol a baj."
Ezzel semmi baj. Valahogy a probléma az, hogy a rendszer nem marad meg tovább, és nem lesz alkalmas a hibrid laptopokra. Írod, hogy "a GNOME touch környezetben impotens. Most is az.". Ezért olyan szomorú, hogy az Unity nem teljesedik be.
"Ez az amiben sajnos tévedsz... mármint abban, hogy az Ubuntu most előrébb lenne, ha ugyanezt az erőforrást az Unity7 csiszolására szánja a cég. Ennek nem volt realitása mert az a technológia amire a U7 épül nem volt alkalmas 2012-2016 között a mobil platforma adaptálódni. A U7 technológia 2012-ben dobva lett, jó okkal. Innentől kezdve az egy legacy cucc volt ami csak security meg olcsó vizuálus fixeket kapott."
Ez teljesen jogos. Fel se merült bennem az, hogy az Unity 7-et kellett volna tovább csiszolni, vagy mobil platformra adaptálni. De ha nincs tervben a mobil, lehetett volna az Unity 8 kifejezetten desktopra szabva, mir helyett waylandra (tudom) építve, és talán már egy kész rendszerünk lenne. Lehetett volna az Unity egy shell a gnome fölé csakúgy mint a cinnamon felülete. Mindegyik megoldás kisebb erőfeszítést igényelt volna.