( uzsolt | 2017. 03. 27., h – 14:15 )

nem válaszoltál a kérdésre. Bár akár érthetném is.

Érted te azt. Azért nem válaszoltam, mert eléggé eltúlzott, a témához nemigen kapcsolódó kérdés. Nyilván sejted a válaszomat: nem.

Amiben nem vagyok biztos, hogy milyen gyorsan párolog a higany.

Minden évben (akár többször is) megcsinálom Torricelli kísérletét a légnyomás mérésére. Ott bizony higannyal csináljuk, ui. ha vízzel csinálnánk, jó tíz méter magas vízoszlop kellene, olyan hosszú üvegcsövünk egyrészt nincs, másrészt kicsit nehezen tudnám úgy megfordítani, hogy a cső nyitott felét befogom.
Ott egy (kb. 15-20 cm átmérújű, néhány cm mélységű) tálba öntöm ki a higanyt. A kísérlet után megnézzük, hogy tisztára olyan, mint a Terminator 2, bele is nyúlkálnak a gyerekek, zselé-szerű tapintása van. A kezükön kb. 0 mennyiségű higany marad (a higany az üvegre és a bőrre nézve nem nedvesítő folyadék), ami esetleg rátapad, azt is lesöprik. Eddig senkinek semmi baja sem lett. Viszont mielőtt támadnál: a kísérlet előtt nyomatékosan felhívom a figyelmet a higany tulajdonságaira. Ja, az udvaron csináljuk a kísérletet (affene, ott nem tudunk szellőztetni, pedig aszondják, szellőztetni köll :) ).
Szóval, amit a kis tálkával akartam mondani az az, hogy már több tíz éve ugyanaz a kis üveg higanyunk van, és számottevő fogyás nincs (nyilván zárt üvegben tartjuk), azaz ebből arra lehetne következtetni, hogy szobahőmérsékleten nem öt perc alatt fog elpárologni számottevő mennyiség.

Igaz, fénycsőnél...

A fénycső a hőmérőre egy másik elnevezés? Merthogy a hő/lázmérőről beszélünk, illetve annak esetleges törésével járó "életveszélyről".

senki ne párolgtasson mellettem bármilyen kis - akár határérték allatti - mennyiségű higanyt sem, amikor az élelmiszert pakolom a kosárból a szatyorba

Ki a fene beszélt szándékos párologtatásról élelmiszerüzletben??? Arról van szó, hogy van egy kis mennyiség higany, ami teljesen jól el van zárva, azaz a külvilágba nem párolog. Nagyon ritkán történik olyan egy családban, hogy a gyerek (vagy bárki) véletlenül összetör egy lázmérőt. Az így kiszabaduló higany (egyszeri!) mennyisége nagyon minimális. Nem, nem issza meg senki, nem, nem törünk össze mellette még ezer másik hőmérőt. Tudod, próbálok életszerűen gondolkodni.
Pont, mint az áram: életveszélyes akár a 220 (230) V is (megfelelő amper mellett), mégse tiltjuk be. Miért? Mert védekezünk a balesetek ellen (ld. szigetelés, biztosíték, stb.).

OFF

Az atomerőműben dolgozók sem döglöttek bele a "megengedett" sugárdózisba.

Atomerőműben normál üzemkörülmények között nincs kifele sugárzás. Egyébként ugye azt is tudod, hogy atomerőművektől és mindenféle atom-jó dologtól függetlenül is van (természetes eredetű) radioaktív sugárzás? Kb. 2-3 mSv/év.