( _Franko_ | 2016. 10. 16., v – 12:05 )

"Szélerőműveknél ez nem lehetséges?"

Lehetséges szélerőműveknél is, csak sokkal kisebb a katasztrófa esélye, kimenetele és károkozása. Ott munkahelyi balesetek vannak inkább, de annak is a balfasz ember az elszenvedője és nem sok egyéb vétlen.

"Pénzügyek: ezeket az adatokat nem igazán ismerem, és nem is akarom idekeverni, vagy belemenni komolyabb pénzügyi fejtegetésekbe (ezzel elismerve, hogy valószínűleg ebben (is) igazad lehet/van). Fontos dolog nyilván, de próbálom inkább csak a fizika/technikai oldaláról megközelíteni a dolgokat."

Nagyszerű, de a fizikai és technikai oldal nem fogja megakadályozni azt, hogy pénzhiány miatt mondjuk elkezdjenek hanyagul dolgozni sugárzó anyagokkal vagy ott maradjon az erőmű omladozó épülete, mert nincs pénz lebontani és ártalmatlanítani. A bátaapáti tározót kétszáz év múlva is őriznie kell valakinek, kétszáz év múlva is mérnie kell valakinek és kétszáz év múlva is be kell avatkozni, ha bármi szivárgás van valahol. Ezek nem fizikai problémák, hanem társadalmi és pénzügyi problémák, amelyeket meg kell oldani, és még csak nem is kétszáz, hanem hatszáz évről van szó... olyat képzelj el, mintha hatszáz éve Mátyás király csinált valami neki igazán kellemes dolgot és Te lennél az utolsó generáció, akinek ezt az adósságot törlesztenie kell, ez történik a kis és közepes aktivitású anyagokkal Bátaapátiban.

Ha leesik egy szálerősített műanyag kompozit rotor egy szélerőműről vagy kidől az egész, akkor az leesett vagy kidőlt és vége a történetnek, ha nem viszik el, akkor is minimálisan terheli a környezetet, nem kell erőforrással és pénzzel tervezni kétszáz-ötszáz-ezer évre előre, hogy mi legyen azzal a hulladékkal.

"Csak arra az ellentmondásra céloztam, hogy a német mérnökökben nem szabad kételkedni"

Szabad kételkedni, de ők nem álmodoznak, hanem megvalósítják éppen azt, amit itt a sok energetikai szakember kétségbe von... ők ezt megvalósítják akkor is, ha itt senki nem hiszi el és az energetikai kőkorszak vívmányait élteti.

Csak az országnak lesz irtózatosan nagy szopás, ha itt lesz egy szétesőfélben lévő atomerőmű párban egy el nem készült atomerőművel, mert nem lesz pénz arra, hogy az előbbit szétszedjék (1400 milliárd forint hiányzik), a másikat befejezzék (3000 milliárd forintnyi tőke kell hozzá, ha az oroszok becsődölnek, akkor érdekes helyzet lesz) vagy itt lesz két atomerőmű 2030-tól tíz évig, csak senki nem fogja átvenni a megtermelt konstans energiát, még nagyobb lesz a veszteség...