Semmi Osborn effekt. Felhasználóként a Unity7 egy támogatott rendszer. Már egyszer beírtam ide, hogy csak az elmúlt három hónapban vagy négy bugfix release volt a Unity7-nek. Ott a changelog, bárki láthatja, hogy egy supportát, működő rendszer.
De mondok egy analógiát. Ha csinálsz egy fémötvözetet amiből kiválló autó karoszériát lehet csinálni, az abból épített autót pedig örömmel és lelkesen használod éveken át. Majd egyszercsak rájössz, hogy repülőt akarsz építeni. Na az az fémötvözet amiből az autód van az túl nehéz, túl kemény egy repülőhöz. Ezért elkezdesz csinálni egy új fémötvözetet, amiből meg is építed a repülődet. Eljutsz addig a pontig, hogy azt mondod, hogy de jó lenne a repülőne készült fémből megépíteni az autódat, hiszen a könyebb, jobban megdolgozható ötvözet ott is érvényesíti az előnyeit. Na miközben építgeted az új autódat jönnek a vállad mögül nézni az emberek, hogy mit csinálsz... és mondogatják, hogy akkor a te régi autód stagnál meg miért nem inkább a régi ötvözetből építesz újabb autót... próbálod elmagyarázni, hogy hát az az ötvözet nehéz meg drága és egyébkén is elavult már... erre a hátad mögül gúnyosan Osborne effektet emlegetnek. Bahh... aztán mutatod az embereknek, hogy dejszen ott áll a régi ötvözetből épült autó a garázsban. Motor van benne, biztonságos, működik, tessék itt a sluszkulcs, mehetsz vele, használhatod.
Érted? Ennyi... egy technológiai paradigmaváltás folyik az Ubuntuban.
A Unity7 egy C++ és Vala nyelven írott compiz plugin ami egy Nux nevű OpenGL toolkitet használ. A Unity8 pedig egy Mir display-en futó Qt/QML alapú shell. Ez a paradigmaváltás csak a programozás szintjén jelenik meg, az alkalmazások és a felhasználók semmit nem fognak ebből a paradigma váltásból érezni. Ugyanakkor azal, hogy az Ubuntu továbblép a compiz-nux-openglg technológiától a Qt/QML technológiára egyben ugyanazt a keretrendszert és technológiát fogja használni mint a Sailfish OS és a KDE-nek a Plasma Active rendszere.
Bevallom, hogy kicsit szarul esik, hogy 2012 óta konkrétan vért hugyozok én személy szerint is és még vagy egy tucat kóder, hogy ezt a paradigmaváltást végigvigyük és egy senki más által nem használt technológiát lecseréljünk egy közismert, elfogadott és máshol is használt technológiára. Pont amiatt szokták ekézni az Ubuntut, hogy mindent saját maga akar egyedül megcsinálni... erre most épphogy abba az irányba visszük a hajót, hogy egy közös API, közös technológiai alap legyen más linuxos platformokka és akkor meg megy a dünnyögés, hogy mégiscsak inkább de jó lenne ha a legacy cuccot csiszolnánk.