( sztanyoo | 2015. 06. 24., sze – 16:43 )

off
Előfordulhat, hogy átsiklottam felette, nem véletlen nem vagyok jogász. :)

Kezdünk nagyon elveszni a részletekben, de az előállítási költség csak azon múlik, hogy tényleg szükség van-e biztonsági elemeket tartalmazó "buta" kártyára? Ha azon csak egy referencia szerepel egy központi adatnyilvántartáshoz, akkor máris elég egy laminált post-it.

Amire rá próbáltam világítani az az, hogy jó lenne, ha nem kellene 600x személyesen bezarándokolni minden ügyet elintézni, tetejébe úgy, hogy sokszor csak a helyszínen derül ki, hogy nem hoztam valamilyen iratot magammal. (Nyilvánvalóan én vagyok a figyelmetlen, hogy a jelenleg érvényes megkötött sok ezer oldalas szerződésemből az egyiknél egy pontot kifelejtettem, amit egy gép elég gyorsan ki tudna dobni, mint ahogy a hivatalban a fontosnéninek meg is teszi. Akkor nekem miért nem?)

A másik kevésbé logikus folyamat: X Bank: A teljes számlaegyenlegem a jelszavam és a mobilom birtokában egy kattintással átutalható bárhova a világ bármely pontjából. De ha a lakcímem megváltozik, akkor leszek szíves odazarándokolni, sorbanállni, alázatosan kitölteni a könyörödvényt stb.
/off

A ki-mihez fér hozzá téma nem itt merült fel először, a federated identity sem véletlen lett kitalálva. Akár lehetne itt is használni. Akár EU szinten is.

Ha feltesszük, hogy nem tudunk mindig on-line lenni. Akkor is van több lehetőség:
- Közvetlen életveszélyben szerintem most is mindegy, hogy van-e az illetőnél személyi igazolvány
- Bizonyos esetekben nem gond, hogy ha mégsem volt érvényes az igazolvány, akkor visszavonni a tranzakciót
- SmartCard

Amit mások írtak munkahely lekérdezi a lakcímet témában: A munkahelyem nyugodtan mondhatja azt, hogy csak akkor fizeti a bejárási költséget, ha lekérdezheti a lakcímemet minden hónapban. Ha én erre adok jogot akkor megteheti, ha nem, akkor nem.

Ami az "á, Magyarországon ez sosem működne" hozzáállást illeti: van pár dolog, amiről ezt gondoltuk, aztán mégis működik valahogy. Egyszerű példa: önkiszolgáló pénztár.
Érdekes lenne megvizsgálni, hogy a bezzegországok hogy jutottak el oda, hogy egy munkahelyen elhiszik azt, hogy ott laksz, ahol mondod.