( misi77 | 2015. 06. 01., h – 11:57 )

Téves vagy nem, a szolgáltatótól megvett áramért ki kell fizetni a 37 forintot kilówattonként, míg a megtermelt csak a felét éri.
Korai lenne még megjósolni hogy az év végéig milyen össztermelést tud produkálni a rendszer, az már most is látszik hogy a legsz@rabb esős-taknyos napon is hozza azt a hozamot, ami egy napi átlagos energiaigényünk (hűtő, mosogatógép, számtalan informatikai kütyü /modem,router,médiaplayer,ipkamera,...-amik folyton mennek/, TV,...).
Klímánk nincs, és nem is vágyom rá mert a családban nem nagyon bírjuk (azt szoktam mondani hogy már attól megfázok ha egy felhő eltakarja a napot), valamint elég tagolt az épület, a sok kis szobát csak több készülékkel lehetne hatékonyan fűteni.
Mivel pont hóvégi zárás volt így egy gyors összegzés:

A inverter szerint ebben a hónapban 718kWh áram termelődött.
Az okosaram.edfdemasz.hu szerint 240kWh áramot vételeztünk a rendszerből.
A kettő különbözete adja hogy a 478kWh áram egy részét helyben felhasználtuk, vagy a rendszerbe visszatápláltuk.

Az eddigi mérések alapján 380kWh áramot fogyasztottunk havi átlagban, ígyhát:

718-380=338 azaz ennyi áramot sikerült eltárolni későbbi felhasználásra ebben a hónapban.
(éredekes szám, a havi 380kWh-ból 240kWh-t a szolgáltatótól vételeztünk és csak 140kWh lett a saját termelésből felhasználva)

A rendszer tervezésekor eszemben se volt hogy ilyen komoly energiamennyiségek fognak túltermelődni, így az sem hogy valaha is villanyfűtésen fogok gondolkodni. Ha akkor tudtam volna, akkor valószínűleg még nagyobb rendszert terveztetek (4,5kWh a max kimenetünk), aminek viszont simán gátat szabott az hogy a tetőnk mérete ennél nagyobb rendszert nem bírt volna el.

A beruházás költségeit pedig úgy értelmezem, hogy a 12év alatt összekuporgatott és mindenféle bank és biztosító által többször megkurtított megtakarításainkat, egy - vélhetően hosszútávú - befektetésre fordítottuk. Ha megéli a rendszer a 30 évet akkor simán visszahozza az árát duplán, amit nem tartok rossz befektetésnek.