( trey | 2014. 11. 20., cs – 07:51 )

A "teljesen érthető"-ről annyit, hogy a hanyag Microsoft programozókból 2003-ban már Bill Gates-nek is elege lett. Az idevágó anekdota szerint Redmondban a körmére néztek a programozóknak, hogy egy-egy frissítés után valóban kell-e reboot vagy csak lustaságból (mert ez volt az egyszerűbb) azt hívta meg a programozó a patch telepítésének végén. Állítólag keményen indokolni kellett, hogy egy patch miért igényel reboot-ot.

Pontosan felismerték, hogy a reboot - főleg abban a mennyiségben, ahogy űzték (és űzik jelenleg is) - káros. A Trustworthy Computing bejelentésének egyik részeként kitértek a patchmenedzsmentre is. Annak idején (10 éve) a Microsoft-közeli Netacademia előadásain F. Marcell is beszélt róla, de aki kíváncsi rá, most is beleolvashat a dokumentumokba:

Microsoft's Software Update Strategy - Download Center

Benne van a szükségtelen reboot-ok minimalizálására való törekvés. A rendszerek reboot-olása problémás. A patch kedd mint olyan sem véletlenül jött létre. A célja az volt, hogy az IT-kről levegye a terhet, és havi egy, tervezhető időben történjen a rendszerek frissítése. Az sem véletlen, hogy kedd, nem hétfő. Azért kedd, mert a hétfők általában problémásak. A patch kedd további célja volt, hogy a frissítések egy reboot-tal megoldhatók legyenek.

Az egy másik kérdés, hogy ez meg biztonsági szempontból faszság, de ez most nem tartozik ide.

Szóval bohóckodhatunk akörül, hogy a rebootok nem is olyan nagy problémák, szajkózhatjuk, csak az a baj, hogy a Microsoft-nál is pontosan tudják, hogy probléma. Erre itt játsszuk a hülyét, hogy nem az.

--
trey @ gépház