( locsemege | 2014. 11. 11., k – 20:03 )

Sok dologban egyetértek veled, ebben viszont nagyon nem. Elég egyszerű látásmódnak gondolom, hogy szegény == dolgozni nem akaró, illetve az a sugallás is fura, hogy szegény == lusta, pazarló, élősködő cigány.

A munkanélküliség szerintem strukturális probléma. A vállalkozások gazdasági érdeke, hogy minél olcsóbban, minél kevesebb élő munka felhasználásával termeljenek. A jelenlegi technológiai színvonal mellett lényegesen kevesebb ember elő tudja állítani azon javakat, amelyek mindenki ellátására elegendők. Ugyanakkor a munkavégzés ellenértékét csak a dolgozók kapják meg, így a fizetőképes keresletet sem mindenki alkotja, csak a dolgozók.

Ebből következik, hogy egyfelől nehéz eladni a termékeket, mert az emberek egy része nem lép fel a piacon fogyasztóként, másfelől azok, akik kiszorultak a munkaerő piacról, nyomorognak, s képtelenek ellátni magukat, családjukat.

Éppen ezért mondom azt, hogy abba az irányba kellene menni, hogy mondjuk csak heti 20 órában lehessen valakit foglalkoztatni, így az adott munka elvégzéséhez lényegesen több embert kelljen foglalkoztatni.

A technológiai fejlődést arra kellene használni, hogy jobb legyen az életminőségünk: könnyebben, gyorsabban végzi el ugyanannyi ember a munkáját, mint korábban, így több szabadidejük marad. Ehelyett kevesebb ember dolgozik naponta ugyanannyit, ami egy teljesen rossz irány. Vannak, akik sokat dolgoznak, rajtuk nem segített a technológiai fejlődés, és vannak, akik munka nélkül maradtak. Rajtuk sem segített.

Nem csak a képzetlenek munkanélküliek, nem csak azok, akik nem akarnak dolgozni.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE